Shtator 17, 2021 08:50 Europe/Tirane
  • Franca anulon ceremoninë e përvjetorit të marrëdhënieve me SHBA

Franca anuloi një ceremoni përkujtimore të marrëdhënieve të saj me Shtetet e Bashkuara të enjten në përgjigje të heqjes së Parisit nga një marrëveshje mbi nëndetëset me Australinë me një vlerë prej 90 miliardë dollarësh, pas nënshkrimit të një marrëveshjeje bashkëpunimi SHBA-Britani-Australi.

Sipas New York Post, ceremonia do të mbahej të Premten në Ambasadën Franceze në Shtetet e Bashkuara në një anije luftarake franceze në Baltimore, Maryland për të festuar 240 vjetorin e Betejës së Chesapeake. Beteja e Chesapeake, e njohur edhe si Beteja e Virxhinias, është një betejë detare e zhvilluar gjatë Luftës Revolucionare Amerikane pranë grykës së Gjirit Chesapeake më 5 shtator 1781, midis forcave britanike dhe franceze. Anulimi i kësaj ceremonie shpreh qartë hidhërimin e Francës ndaj marrëveshjes së fundit SHBA-Britani-Australi, të cilën shefi i diplomacisë franceze e quajti "thikë pas shpine". Franca do të humbasë një marrëveshje me vlerë gati 100 miliardë dollarë për ndërtimin e nëndetëseve për Australinë, si rezultat i nismës së re, sipas së cilës, Shtetet e Bashkuara dhe Britania do të furnizojnë Kanberrën me nëndetëse me energji bërthamore. Zemërimi francez në një nivel thjesht komercial do të ishte i kuptueshëm, veçanërisht pasi Franca, që nga viti 1997 kur Britania hoqi dorë nga kontrolli i Hong Kongut, është i vetmi vend evropian që ka zona të konsiderueshme territoriale dhe një prani të përhershme ushtarake në Paqësor. Por zyrtarët francezë dhe ata të Bashkimit Evropian shkuan më tej, duke thënë se marrëveshja vë në pikëpyetje të gjithë përpjekjen bashkëpunuese për të zbehur ndikimin në rritje të Kinës dhe nënvizon rëndësinë e planeve të lëna pas dore të Brukselit për të rritur aftësitë mbrojtëse të Evropës. Vendimi i Presidentit Joe Biden për të formuar një aleancë strategjike Indo-Paqësore me Australinë dhe Britaninë për t’iu kundërvënë Kinës ka zemëruar Francën dhe Bashkimin Evropian. Ato po ndihen të mënjanuar dhe e shohin këtë veprim si një kthim në epokën e Presidentit Trump. Nisma e sigurisë, e njoftuar këtë javë, duket se i ka dhënë fund të papritur një vere pozitive të Presidentit Biden me Evropën. Nisma AUKUS, një bashkëpunim mes Australisë, Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara, e cila përjashton Francën dhe Bashkimin Evropian, është ndër hapat e fundit, nga Afganistani deri në Azinë Lindore, që kanë befasuar Evropën. Pasi u premtoi udhëheqësve evropianë se "Amerika është kthyer" dhe se Shtetet e Bashkuara do të ndiqnin modelin e diplomacisë shumëpalëshe në politikën e tyre të jashtme, Presidenti Biden zemëroi shumë aleatë me veprimet e tij të njëanshme për disa çështje të rëndësishme. Ministri i Jashtëm i Francës e quajti lëvizjen e fundit të Presidentit Biden, një "thikë pas shpine", dhe shefi i politikës së jashtme të BE -së u ankua se Evropa nuk ishte konsultuar. “Jam i zemëruar dhe i hidhëruar. Këto gjëra nuk bëhen mes aleatëve,” tha ministri i jashtëm francez Jean-Yves Le Drian për radion ‘Franceinfo’. “Ky vendim brutal, unilateral e i paparashikueshëm më kujton shumë sjelljen e zotit Trump,” tha Le Drian, i cili dënoi gjithashtu Canberran për atë që e quajti “thikë pas shpine. Ne kishim krijuar një marrëveshje besimi me Australinë, një besim që tashmë është thyer”, tha ministri i jashtëm francez.

 

Tags