Shtator 27, 2021 08:49 Europe/Tirane
  • Avionët luftarakë rusë interceptojnë bombarduesin amerikan mbi Paqësor

Tre avionë luftarakë rusë SU-35S kanë interceptuar një bombardues strategjik amerikan B-52H i cili po i afrohej kufirit të Rusisë në Oqeanin Paqësor, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Agjencia e lajmeve RIA, duke cituar ministrinë të dielën, raportoi se radarët rusë vunë re një objektiv ajror që po i afrohej kufijve rusë mbi Paqësor, dhe tre avionë Su-35S të Qarkut Ushtarak Lindor të Rusisë u ngritën në përgjigje. Pilotët rusë e identifikuan objektivin si një bombardues strategjik të Forcave Ajrore B-52H dhe më pas e shoqëruan atë. Ministria ruse e Mbrojtjes tha se bombarduesi amerikan më pas u dëbua nga kufiri, ndërsa avionët rusë ishin kthyer në bazat e tyre. Asnjë shkelje e kufijve rusë nuk u lejua dhe avionët rusë respektuan rreptësisht rregullat ndërkombëtare për përdorimin e hapësirës ajrore, tha Ministria ruse e Mbrojtjes. Marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Rusinë janë tensionuar gjithnjë e më shumë gjatë viteve të fundit. Rusia e sheh gatishmërinë e NATO -s për t'u zgjeruar drejt Lindjes si vazhdim i politikës së Luftës së Ftohtë të Perëndimit dhe i përhapjes së bllokut ushtarak perëndimor përgjatë kufirit të saj.

 

Tags