Tetor 14, 2021 20:17 Europe/Tirane
  • Vritet kreu i grupit terrorist ISIS në Nigeri

Ushtria nigeriane ka njoftuar vdekjen e udhëheqësit të grupit terrorist ISIS në Nigeri.

Ushtria nigeriane tha të enjten se Abu Musab al-Bernawi, udhëheqësi i grupit terrorist ISIS në Afrikën Perëndimore, ishte vrarë në vendin afrikan, raportoi AFP. Abu Musab al-Bernawi, emri i vërtetë i të cilit është Habib Jusuf, ishte anëtar i grupit terrorist Boko Haram para se t'i bashkohej grupit terrorist ISIS. Nigeria ka parë sulme të përgjakshme terroriste vitet e fundit. Sulmet filluan në veri të vendit dhe më pas u përhapën në pjesë të tjera të Nigerisë. Grupi terrorist Boko Haram mori armët në vitin 2009 me qëllim të dislokimit në Nigerinë veriore dhe zgjeroi sulmet e tij në Niger, Çad dhe Kamerunin verior. Boko Haram ka vrarë më shumë se 30,000 njerëz në Nigeri, Kamerun, Niger dhe Çad gjatë kësaj periudhe dhe ka zhvendosur më shumë se dy milionë njerëz. Terroristët e ISIS të vendosur në Afrikën Perëndimore u shkëputën nga grupi terrorist Boko Haram në vitin 2016.

 

Tags