Nëntor 25, 2021 19:49 Europe/Tirane
  • Tragjedia në Le Mansh, pasojë e neglizhencës së Parisit dhe Londrës

Të paktën 31 persona vdiqën të mërkurën (më 24 nëntor) pasi anija e tyre u përmbys duke lundruar për të kaluar kanalin nga Franca për në Mbretëri të Bashkuar, raporton Reuters.

Kanali ujor në mes dy shteteve është ndër pjesët me më së shumti trafik të anijeve si dhe me rryma të forta të ujit. Anijet e stërmbushura mezi arrijnë të qëndrojnë mbi ujë dhe janë nën mëshirën e valëve duke u munduar të arrijnë bregdetin e Mbretërisë së Bashkuar. Zyrtarët francezë nuk e përjashtojnë mundësinë që numri i viktimave të rritet. Ministri i Punëve të Brendshme të Francës, Gerald Darmanin tha se do të niset drejt bregdetit. “Emocione të forta përballë tragjedisë dhe vdekjeve të shumëfishta si pasojë e përmbytjes së anijes me emigrantë”, shkroi ai në Twitter. Ndërkaq, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson tha se është i shokuar nga vdekjet. “Mendimet dhe dhembshuria ime janë me viktimat dhe familjet e tyre… por kjo tragjedi tregon se sa e rrezikshme është të tentohet të kalohet kanali në këtë mënyrë”, tha ai pasi udhëhoqi një mbledhje urgjente të kabinetit. Ai kërkoi që Franca të bëje më shumë për t`i ndaluar njerëzve përpjekjet e kalimit përmes detit në Britani, duke nënkuptuar se indiferenca po rezulton me jetë të humbura njerëzish. Kjo është fatkeqësia më e madhe e emigrantëve që përpiqen të kalojnë La Manshin. Franca duhet të shtojë përpjekjet, tha kryeministri britanik, sepse trafikantët e qenieve njerëzore po vrasin njerëz e po dalin pa lagur nga e gjithë kjo situatë. Pasi qeveritë e të dy vendeve i forcuan së tepërmi masat ndaj hyrjeve të paligjshme sidomos me kamionë, shumë emigrant tani përpiqen të kalojnë La Manshin me gomone ose varka të vogla. Boris Johnson dhe Emmanuel Macron ranë dakord për nevojën për veprime të menjëhershme për të parandaluar hyrjen e emigrantëve në kanal. Zyrtarët nga Franca dhe Mbretëria e Bashkuar theksuan nevojën për bashkëpunim midis Belgjikës, Holandës dhe vendeve të tjera të BE-së në trajtimin e krizës së refugjatëve dhe bandave kriminale. Pavarësisht qëndrimit sipërfaqësor të Parisit dhe Londrës për këtë incident katastrofik për azilkërkuesit, realiteti është se kjo tragjedi është rezultat i konfrontimit midis qeverive franceze dhe britanike dhe shpërfilljes së tyre të plotë për fatin e emigrantëve në një udhëtim shumë të rrezikshëm nga veriu. Francë Në jug të Britanisë nëpërmjet Kanalit Anglez. Tensionet mes Britanisë dhe Francës janë rritur muajt e fundit lidhur me Protokollin e Irlandës së Veriut dhe të drejtat e peshkimit në zonat e diskutueshme detare dhe kjo ka bërë që të dy vendet të neglizhojnë përgjegjësitë e tyre në trajtimin e krizës së emigrantëve.

 

Tags