Korrik 01, 2022 13:03 Europe/Tirane
  • SHBA ka vendosur sanksione ndaj 23 kompanive kineze

Departamenti Amerikan i Tregtisë ka vënë në shënjestër 23 kompani të tjera kineze për lidhje të dyshuara me Iranin dhe Rusinë.

Sipas IRNA; Midis këtyre kompanive janë pesë kompani të përfshira në shitjen e armëve në Rusi që kanë qenë në kontakt me Moskën që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Departamenti në një deklaratë tha se dy kompani kineze që tashmë janë në listën e zezë të eksportit kishin dërguar gjithashtu mallra ushtarake në Moskë.  Gjithashtu është identifikuar një kompani që operon në Uzbekistan dhe që furnizon Rusinë me mallra ushtarake. Kjo është hera e parë që qeveria amerikane prezanton kompani kineze duke pretenduar se ishin të përfshira në mbështetjen e ushtrisë ruse. Kina ka refuzuar të dënojë sulmin ndaj Rusisë, duke thënë se Shtetet e Bashkuara dhe NATO janë fajtorë për nxitjen e luftës.

Tags