Janar 11, 2019 09:56 Europe/Tirane
  • Gjermania kritikon Amerikën

Sanksionet e SHBA kundër gazsjellësit Nord Stream 2 të mbështetur nga Rusia do të ishin mënyra e gabuar për të zgjidhur një mosmarrëveshje lidhur me furnizimin me energji, tha të enjten ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas.

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka akuzuar Gjermaninë se është një “rob” i Rusisë për shkak të mbështetjes së saj të energjisë dhe i kërkoi asaj të ndalë punën në tubacionin e gazit Nord Stream 2 të drejtuar nga Rusia, projekt prej 11 miliardë dollarësh që do të ndërtohet në Detin Baltik. “Pikëpyetjet e politikës evropiane të energjisë duhet të vendosen në Evropë, jo në SHBA”, tha Maas. “Për të imponuar sanksione të njëanshme kundër Nord Stream 2, sigurisht që nuk është rruga për të shkuar përpara”. Berlini dhe Moska kanë qenë në mosmarrëveshje, që kur Rusia aneksoi Krimenë katër vjet më parë, por ata kanë një interes të përbashkët në projektin Nord Stream 2, i cili pritet të dyfishojë kapacitetin e rrugës ekzistuese Nord Stream 1. Uashingtoni është i shqetësuar se tubacioni, i cili do të anashkalojë Ukrainën duke kaluar nën Detin Baltik, do të zhvendosë Ukrainën nga të ardhurat e rëndësishme të transitit dhe thotë se Moska po përdor projektin për të ndarë Evropën.

Tags

Komente