Shtator 11, 2019 21:05 Europe/Tirane
  • Trump: Nuk u ndava mirë me John Bolton

Presidenti amerikan Donald Trump ka pohuar se ai nuk është ndarë me kushte të mira me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton, duke pohuar se figura luftënxitëse nuk ishte "në përputhje" me axhendën e tij.

Trump të mërkurën pasdite u tha gazetarëve gjatë një takimi në Zyrën Ovale se ai do të bënte një njoftim për zëvendësimin e Boltonit në javën e ardhshme. "John nuk ishte në përputhje me ato që ne po bënim," tha ai. "Shpresoj se jemi ndarë në kushte të mira, por mbase nuk jemi ndarë në një klimë miqësore." Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se për momentin zëvendëskëshilltari i sigurisë kombëtare Charles Kupperman do të plotësojë rolin e Boltonit. Presidenti amerikan sugjeroi më tej se caktimi i dikujt në këtë post nuk do të ishte një punë e vështirë. "Ne kemi shumë njerëz të mirë që e duan atë pozitë," tha ai. "Ne do të kemi pesë njerëz që e dëshirojnë shumë atë." Trump njoftoi shkarkimin e Boltonit në një postim të martën, duke thënë se ai "nuk ishte dakord me shumë prej sugjerimeve të tij", me sa duket duke nënkuptuar politikat e Boltonit për ndryshimin e regjimit në Siri, Venezuelë, Korenë e Veriut dhe Iran. Trump ndonjëherë kishte bërë shaka në lidhje me imazhin e Bolton si një njeri luftëdashës, duke thënë në një takim të Zyrës Ovale se "John kurrë nuk ka parë një luftë që nuk i pëlqen". Bolton ka adoptuar një qasje agresive ndaj Iranit që nga emërimi i tij në postin më të lartë të sigurisë nga Presidenti Trump. Vëzhguesit e pavarur e kanë akuzuar atë për lidhje me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu në mënyrë që të provokonte një konflikt ushtarak midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

 

Tags

Komente