Dhjetor 09, 2019 08:32 Europe/Tirane
  • Mark Esper pranon prapambetjen e armëve amerikane nga Rusia

Sekretari i Mbrojtjes së SHBA pranoi që Moska e tejkaloi Uashingtonin në zhvillimin e teknologjisë tejzanore.

Uashingtoni po përpiqet të garojë me Rusinë në zhvillimin e armëve tejzanore dhe të arrijë këtë vendin, sipas agjencisë së lajmeve Tas të dielën. Esper përshkroi qëllimet, përparësitë dhe qëllimet strategjike të Departamentit të Mbrojtjes të SHBA (Pentagon) dhe i quajti Kinën dhe Rusinë, fuqi revizioniste. Kohët e fundit Rusia testoi raketën e saj të re tejzanore. Raketa tejzanore Kinzhal u testua në mes të nëntorit në Arktikun e Rusisë. Zyrtarët ushtarakë rusë thanë se shpejtësia e raketës e lëshuar në rajonin Arktik të Rusisë arriti pesë herë më shumë shpejtësinë e zërit. Zyrtarët ushtarakë amerikanë kishin paralajmëruar më parë për zhvillimin e industrisë së armëve të Kinës dhe Rusisë dhe prapambetjen e SHBA në këtë fushë.

 

 

Tags

Komente