Dhjetor 14, 2019 21:08 Europe/Tirane
  • Sfida e gazit në Mesdheun lindor; A do të hyjë në luftë Turqia?

Turqia është gati të nënshkruajë një marrëveshje me Rusinë për të prodhuar së bashku raketa dhe për të marrë njohuri për të zhvilluar sistemet e veta të mbrojtjes.  Kjo është më shumë sesa një shpërndarje e thjeshtë e baterive të raketave, është shpërndarje e njohurive, e cila arrin të hapë dyert e "sekreteve ushtarake të NATO-s për Rusinë".

Nga rruga, asgjë nuk është e pamundur pasi Turqia vendosi të japë një përgjigje ushtarake për koalicionin e gazit të Mesdheut lindor të përbërë nga Greqia, Egjipti, Qipro, Jordania, Italia dhe regjimi izraelit. Sidomos pasi Rusia duket se dëshiron të luajë në të dy fushat duke dërguar njësi të mbrojtjes ajrore dhe forcat e saj "Wagner" në ndihmë të gjeneral Haftar dhe duke e shtyrë Turqinë e Erdoganit të largohet nga Libia, duke treguar edhe një herë, "dyfytyrshmërinë e saj strategjike ". Në fund të fundit, nëse zhvillohet një luftë në Mesdhe, Turqia nuk do të jetë në gjendje ta fitojë atë pa aleatë të vërtetë, të cilët, Erdogan e di më mirë se kushdo, nuk janë në anën e NATO-s dhe SHBA-së, por në anën e Rusisë, Iranit dhe Sirisë. Në këtë sens duhet të kuptohet e vendimi i pazakontë i Ankarasë për të nënshkruar deklaratën e fundit të Astanasë, sipas dëshirave të Damaskut. Turqia nuk dekurajohet nga perspektiva e sanksioneve amerikane nën presionin e Uashingtonit për raketat S-400 dhe kuptohet pse: nëse Turqia dëshiron mbështetjen e Rusisë dhe të Sirisë, do të duhet të largohej nga veriu i Sirisë: marrëveshja duket shumë e drejtë dhe e qëndrueshme. Në çdo rast, dy aleatët e NATO-s, SHBA dhe Turqia kanë diskutuar rreziqet e mundshme të paraqitura nga blerja e programit më të shtrenjtë të armëve të Pentagonit, avioni F-35, i ndërtuar nga Lockheed Martin Corp. Zëdhënësi i Pentagonit Jonathan Hoffman tha se Turqia do të duhet të heqë dorë nga bateritë ruse S-400 në mënyrë që të marrë avionët F-35. Por, cilat janë vlerat e F-35 përballë sfidës së gazit të përfaqësuar nga gazi i Mesdheut Lindor? Këtë të shtunë në mëngjes, u njoftua për vendosjen e njësive të dronëve turq në veri të Qipros për të garantuar sigurinë e operacioneve të shpimit dhe zbulimit të gazit. Ne jemi në prag të një "lufte gazi" me shkëndijën e saj të parë në Tripoli, Libi, e cila mund të çojë në destabilizimin e të gjitha vendeve të Afrikës së Veriut dhe të ndryshojë hartën e Mesdheut lindor. Kur presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se do të ishte i gatshëm të dërgonte forca dhe pajisje ushtarake në Libi nëse qeveria e Fajez al-Sarraxh, e cila mori legjitimitetin e saj nga marrëveshja "Sakhirat" nën mbikëqyrje të Kombeve të Bashkuara, e kërkon atë, ai shkatërroi të gjitha kartat e fitores në dosjen libiane, duke provokuar kështu indinjatën nga vendet që mbështesin gjeneralin Haftar, si Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe, Rusia dhe Franca. Koalicioni, i cili përfshin Greqinë, Egjiptin, Qipron, Jordaninë, Italinë dhe regjimin izraelit, u formua nën kujdesin e "Konferencës së Gazit në Mesdhe". Turqia është mënjanuar dhe Siria dhe Libani nuk kanë qenë në gjendje të aderojnë. Ky koalicion me sa duket shqetësohet për gazin, por fshehtas po ndjek axhendat politike. Erdogan e ndjeu rrezikun e rrethimit të vendit të tij nga ky koalicion, veçanërisht pasi Greqia, Egjipti dhe regjimi izraelit janë armiqtë e tij kryesorë, kështu që ai mirëpriti al-Sarraxh, më 27 nëntor, me të cilin ai nënshkroi marrëveshje detare dhe ushtarake që shtuan tensionin dhe forcuan unitetin midis armiqve të Turqisë, duke bërë që Greqia të dëbonte ambasadorin libian në Athinë. A do të përfshihet Turqia në një luftë tjetër larg shtëpisë, kur tashmë është e angazhuar në luftën në Siri dhe e rrethuar nga armiqtë? Turqia mund të jetë objekt i kësaj lufte si ajo që i ndodhi Irakut të Sadam Huseinit në Kuvajt. Kurthi po ngrihet me përpikëri të madhe. Gjeneral Haftar nuk do të qëllojë plumbin e parë në Tripoli pa dritën e gjelbër nga Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe, Franca dhe Rusia. Nga ana tjetër, topi tani është në fushën e Erdoganit.

 

Tags

Komente