Janar 16, 2020 08:44 Europe/Tirane
  • Ushtaraku amerikan pohon fuqinë ushtarake të Iranit

Sekretari i ushtrisë amerikane ka deklaruar se Iranit është një armik i fuqishëm që ka potenciale të shumta ushtarake.

Ryan McCarthy, kat hënë: Pas sulmit të Iranit ndaj bazës Ajnul Asad, Pentagoni po analizon mundësinë e dërgimit të më shumë sistemeve raketore dhe pajisjeve të tjera në Azinë Perëndimore. Ai shtoi se vendimi përfundimtar varet nga Mark Esper sekretari i mbrojtjes. Sa i përket pajisjeve shtesë që mund të dërgohen në Azinë Perëndimore, McCarthy tha: Pajisjet që mund të dërgohen janë sisteme të reja dhe shtesë raketore. Gjeneral Kasem Sulejmani komandant I forcave Kods të gardës revolucionare dhe Abu Mehdi Muhandes zv/kreu I forcave të mobilizimit popullor Hashd Shaabi në Irak së bashku me 8 shoqëruesit e tyre, janë martirizuar më 3 janar të këtij viti pas një sulmi terrorist ajror të forcave amerikane në afërsi të aeroportit të Bagdadit. Irani në përgjigje të këtij krimi ka sulmuar me raketa bazën amerikane Ajnul Asad në Irak.

Tags

Komente