Shkurt 25, 2020 20:46 Europe/Tirane
  • A do ta sakrifikojë Erdogan forcën e tij ajrore në altarin e një iluzioni neo-otomanist?

48 orë para skadimit të ultimatumit lëshuar nga "Sulltan" Erdogan për Sirinë dhe Rusië se "zjarri i ferrit do të bjerë mbi ta nëse ushtria siriane nuk tërhiqet nga territori sirian (! !) pas një modus operandi të diktuar nga Ankaraja (!), ushtria turke dhe mercenarët e saj po përballen me një ngritje të paparë në bilancin e humbjeve të tyre, jo vetëm në Idlib dhe Alepo, por edhe në Libi: pa dyshim, aventura drejt së cilës SHBA dhe NATO e shtynë Turqinë priret të përfundojë keq, madje shumë keq.

Të hënën, 24 shkurt, avionët  rusë Su-22 dhe Su-24 dhe avionët sirianë, sipas burimeve ushtarake siriane, goditën me forcë një "post vëzhgimi" turk, një nga disa "kazermat" ku Erdogan strehon militantët e tij të Tahrir al-Sham dhe të UÇS. Vlerësimi i shpallur nga Ankaraja bën të ditur për 5 të vdekur, që do të ishte një mrekulli duke pasur parasysh intensitetin e zjarrit. Al-Masdar News raporton 16 të vdekur dhe 6 të plagosur nga ana turke. Gjithashtu, sipas Al-Masdar News, terroristët mercenarë të Turqisë gjithnjë e më shumë po veshin uniformën e ushtrisë turke për ti dhënë Ankarasë pretekstin për të akuzuar Sirinë dhe Rusinë për vdekjen e ushtarëve të saj. Por kur të skadojë ultimatumi i tij, çfarë do të bëjë Erdogan? Sohu, një revistë ushtarake kineze, beson se është "i mundur" një sulm masiv ajror nga avionët F-16-të ushtrisë turke. Më 25 shkurt, Erdogan pranoi se ushtria e tij po fillon të gjakoset, ndërsa siguroi partnerët e tij në NATO për refuzimin e tij kategorik për t'u tërhequr nga Idlibi: "Turqia nuk tërhiqet nga Idlibi për sa kohë që" regjimi sirian"nuk do të ndalojë ofensivën e tij ". "Një sulm masivv nga avionët turq F-16 është krejtësisht i mundur, por në këtë rast, përplasja do të jetë veçanërisht e përgjakshme përmes mbrojtjes anti-ajrore shumë aktive Siriano-Ruse e përbërë nga sistemet S-400 në Hmeimim, Pantsir, S-300 që janë dorëzuar më parë nga Rusia për të rritur aftësitë e sistemit të mbrojtjes ajrore siriane. Vallë, a do të jenë në gjendje raketat e Forcave Ajrore Turke siç përcaktohen nga SHBA dhe NATO-ja që ta shpojnë këtë mbrojtje anti-ajrore shumë komplekse, e cila mbulon qiellin sirian, por edhe një pjesë të qiellit irakian? Forcat Ajrore Turke kanë më shumë se 250 avionë F-16 të llojeve të ndryshme, përfshirë F-16D Block 50. Prandaj një sulm i mundshëm masiv nga Forcat Ajrore Turke do të ishte i mundur, por humbjet e Turqisë do të jenë tepër domethënëse. Sidomos pasi që raketat taktike si Tochka tashmë janë aktivizuar. A do ta sakrifikojë Erdogan forcën e tij ajrore në altarin e një iluzioni neo-otomanist? Krahu libian i perandorisë së tij tashmë po rrjedh gjak: sipas një raporti të fundit, 18 oficerë dhe ushtarë turq u vranë në Misrata nën zjarrin e forcave të gjeneralit Haftar, "vuri në dukje një analist. Nuk duket më e mirë as perspektiva e perandorisë së Erdoganit në Idlib.

 

Tags

Komente