Mars 27, 2020 20:12 Europe/Tirane
  • Koronavirusi: Çfarë fsheh Pentagoni?

"Ushtria amerikane ka vendosur të ndalojë ofrimin e "detajeve" të infeksioneve me koronavirus në radhët e saj, duke përmendur frikën se "informacioni do të përdoret nga kundërshtarët ndërsa virusi përhapet "," njoftoi Reuters këtë të Premte, 27 Mars.

Sekretari amerikan i mbrojtjes Mark Esper e përshkroi planin në një intervistë për Reuters, duke thënë se ai dëshironte që ushtria të vazhdojë të sigurojë të dhëna "më të mëdha" për infeksione në ushtri, të cilat janë katërfishuar që nga java e kaluar dhe arriti në 280 raste të enjten. Ka afro 600 raste pozitive në Departamentin e Mbrojtjes. Esper tha se ai dëshironte që "disa nga informacionet më specifike për misionin" të fshiheshin për të shmangur kompromentimin e sigurisë operacionale. Gjithashtu të enjten, Sekretari i Marinës së Shteteve të Bashkuara, Thomas Modly, njoftoi se 5,000 marinsar në bordin e aeroplanmbajtëses Theodore Roosevelt do të testohen për COVID-19, pasi tetë anëtarë në bordin e anijes fillimisht rezultuan pozitiv . Një zyrtar i lartë i marinës amerikane i tha Fox News të enjten se tani ka 23 marinarë në bordin e luftanijes Roosevelt që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Modly tha gjithashtu se 104 pjesëtarë të Marinës dhe 31 marinsa amerikanë në të gjithë botën kanë rezultuar pozitiv. Pas disa ditësh, Shtetet e Bashkuara panë që numri i të infektuarve të shpërthente. Tani, ato tejkalojnë Kinën dhe Italinë me 85,991 të infektuar, sipas shifrave të fundit nga Universiteti Johns-Hopkins. Vendi, i cili ka më shumë se 300 milion banorë, gjithashtu shpejt kaloi në 1.200 vdekje të lidhura me Covid-19. Epidemia është në rritje eksponenciale në Shtetet e Bashkuara dhe vendi është bërë epiqendra e pandemisë. Përshpejtimi është më i fortë në New York, kryeqyteti ekonomik. Vetëm ky qytet ka 281 vdekje nga 1.201 vdekje të regjistruara në vend. Dhe nëse frika e amerikanëve për Covid-19 po rritet në sondazhe, kjo është gjithashtu për shkak se më shumë se 27 milion njerëz nuk kanë qasje në siguracionin mjekësor. Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi të martën se Shtetet e Bashkuara dhe 330 milion banorët e saj së shpejti mund të kapërcejnë Evropën dhe të bëhen epiqendra e pandemisë. Në një veprim të paparë kurrë më parë, Shtëpia e Bardhë urdhëroi Departamentin e Shëndetit të Shteteve të Bashkuara që të mbajë seanca të mbyllura në lidhje me koronavirusin. Sipas urdhrave të Shtëpisë së Bardhë, Departamenti i Shëndetit i SHBA duhet të zhvillojë seancat e tij mbi koronavirusin pas dyerve të mbyllura, raportoi Reuters të Premten (13 Mars), duke cituar katër autoritete të administratës Trump, dhe duke e cilësuar aktin si "vendim i pazakontë" që do të kufizojë rrjedhën e lirë të informacionit në lidhje me virusin dhe do të fshehë masat parandaluese që administrata amerikane duhet të zbatojë. "Disa persona të interesuar nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë në këto takime, sepse nuk kishin autorizime sigurie", tha një zyrtar në administratën Trump. "Këto takime nuk duhet të mbahen sekrete", tha një zyrtar tjetër i administratës Trump. "Këshilli i Sigurimit Kombëtar i Shteteve të Bashkuara ka urdhëruar takime të mbyllura për koronavirusin. "Urdhri vjen direkt nga Shtëpia e Bardhë," thanë burimet. "Vendimi i Shtëpisë së Bardhë se Departamenti i Shëndetësisë duhet të mbajë takimet e tij në fshehtësi do të parandalonte shpërndarjen e informacionit dhe do të vononte zgjidhjen e kësaj krize," tha Reuters.

 

Tags

Komente