Prill 06, 2020 10:20 Europe/Tirane
  • Kryeministri anglez shtrohet në spital

Kryeministri Boris Johnson është dërguar në spital për teste, 10 ditë pasi testoi pozitivisht për koronavirus, ka thënë Downing Street.

Ai u dërgua në një spital në Londër të Dielën në mbrëmje me “simptoma të vazhdueshme”, përfshirë temperaturë. Thuhet se është një “hap paraprak” i marrë me këshillën e mjekut të tij. Kryeministri mbetet në krye të qeverisë, por sekretari i jashtëm pritet të kryesojë një takim në lidhje me  koronavirusin të hënën në mëngjes. Johnson pritet të qëndrojë gjatë natës dhe po pret ato që janë përshkruar si “teste rutinore”.Në një deklaratë, një zëdhënëse e Downing Street tha: “Me këshillën e mjekut të tij, kryeministri sot është dërguar në spital për teste. “Ky është një hap paraprak, pasi kryeministri vazhdon të ketë simptoma të vazhdueshme të koronavirusit 10 ditë pas testimit pozitiv për virusin”. Ajo shtoi: “Kryeministri falënderon stafin e NHS për të gjithë punën e tyre të jashtëzakonshme dhe e nxit publikun që të vazhdojë të ndjekë këshillat e qeverisë për të qëndruar në shtëpi, për të mbrojtur NHS dhe për të shpëtuar jetë.”

Tags

Komente