Prill 10, 2020 12:03 Europe/Tirane
  • Gjermani, shënohet numri i më i madh i viktimave dhe të infektuarve me virusin Korona

Numri i personave të infektuar me koronavirus në Gjermani, në 24 orët e fundit, është rritur për 5,323, duke e dërguar në 113,525 numrin total të të prekurve me këtë sëmundje.

Ky shtet ishte thënë të ketë parë një rënie të lehtë të numrit të të prekurve, megjithatë shifra e re ka shënuar ditën e katërt të rritjes së numrit të pacientëve të prekur me koronavirusin e ri.

Instituti për Sëmundje Infektive, Robert Koch ka njoftuar po ashtu se numri i të vdekurve ka arritur në 2,373.

Ky Institut në vazhdimësi raporton për shifra më të vogla në krahasim me ato të Universitetit Johns Hopkins.

Universiteti amerikan ka thënë se Gjermania ka 118,235 persona të infektuar dhe 2,607 të vdekur si pasojë e këtij virusi.

Merkel ofron "shpresë të kujdesshme": Kancelarja gjermane Angela Merkel të enjten u bëri thirrje njerëzve që të vazhdojnë të respektojnë rregullat e distancimit shoqëror gjatë Pashkëve, duke shtuar se numri i personave të infektuar nga virusi po bie paksa.

Tags

Komente