May 25, 2020 07:41 Europe/Tirane
  • Amerika organizon manovër ushtarake në Gjirin Persik

Ushtria amerikane njoftoi për organizimin e një manovre detare dhe ajrore në Gjirin Persik.

Autoritetet zyrtare të ushtrisë amerikane në një njoftim për shtyp bën të ditur se nga 19 maji deri më 21 maj ka kryer një manovër ushtarake në kohën kur këto manovra janë shoqëruar me paralajmërimet e forcave detare të Republikës Islamike të Iranit. Forcat detare të Iranit njoftuan se me gjithë kërcënimet ushtarake të Amerikës, në rast të afrimit të anijeve luftarake të këtij vendi, ato do të vazhdojnë misionin e tyre të monitorimit të ujërat territoriale në Gjirin Persik. Në këto manovra janë përdorur avionët luftarakë të tipit Ac-130, mjetet lundruese të tipit ARG, njësitet e zbulimit 26 të forcave detare MEU.

Tags

Komente