Korrik 02, 2020 23:53 Europe/Tirane
  • SHBA sërish kërcënon Rusinë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA Robert O'Brien tha në një deklaratë të raportuar nga Reuters se "nëse ka prova që Rusia u dha talibanëve para për të vrarë ushtarët amerikanë në Afganistan, Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen në mënyrë të vendosur. "

Sipas raportit, Presidenti i SHBA Donald Trump është përballur me shumë presion që kur raporti i diskutueshëm i New York Times u publikua të Premten. New York Times zbuloi më parë se një njësi ushtarake ruse e lidhur me operacionet e vrasjeve në Evropë kishte ofruar shpërblime për çdo sulm të suksesshëm mbi trupat amerikane dhe të koalicionit në Afganistan në vitin e kaluar. "Trump ishte në dijeni të kësaj, por nuk urdhëroi masa hakmarrëse kundër Rusisë", raportoi The New York Times. O'Brien dhe këshilltarët e tjerë janë përpjekur të menaxhojnë këtë polemikë të madhe mediatike. Këshilltarët dhe ndihmësit e Trump thonë se asnjë punonjës i CIA-s nuk e ndau këtë informacion me Trump, sepse nuk ishin të sigurt për besueshmërinë e informacionit. “Ka spekulime. Nëse provohet, unë mund t'ju siguroj se presidenti do të ndërmarrë një veprim vendimtar, "u tha O'Brien gazetarëve jashtë Shtëpisë së Bardhë. "Ne kemi punuar për opsione të ndryshme për muaj," shtoi ai.

 

Tags

Komente