Gusht 03, 2020 23:33 Europe/Tirane
  • Rebelim anti-SHBA i Parisit dhe Berlinit?

Sipas gazetës gjermane Welt am Sonntag, Franca dhe Gjermania dëshirojnë të zvogëlojnë varësinë e tyre teknologjike nga aleati i tyre përtej Atlantikut, Shteteve të Bashkuara, dhe kështu të mbështeten më shumë në produktet e tyre për prodhimin e pajisjeve ushtarake.

Prodhuesit ushtarakë në Gjermani dhe Francë thuhet se po përpiqen të eliminojnë gradualisht teknologjitë amerikane, veçanërisht në ndërtimin e helikopterëve dhe duke prodhuar një armë të re sulmuese për forcat e armatosura gjermane (Bundeswehr), si dhe duke ndërtuar një aeroplan të ri luftarak si pjesë e programit Future Combat Air System (FCAS), të udhëhequr nga projektues nga të dy vendet. Mbrojtja e të dhënave të ndjeshme është një nga arsyet e përpjekjeve të dy vendeve fqinje për të fituar pavarësi më të madhe nga Shtetet e Bashkuara në prodhimin ushtarak, njoftojnë mediat gjermane. Për më tepër, kompanitë kanë frikë se Uashingtoni po mbështetet në të drejtën e tij për sekretin e mbrojtjes për të mos transferuar teknologjinë e lidhur me pajisjet e tij ushtarake tek aleatët e tij, duke abuzuar me Rregulloren e Trafikut Ndërkombëtar të Armëve (ITAR) dhe se kjo synon të bllokojë eksportet e armëve. "Pa ITAR dhe sistemet e tjera rregullatore të SHBA-së, Evropa ka më shumë liri në prodhimin e produkteve ushtarake," tha Florent Chauvancy, Drejtor i Shitjeve të Departamentit të Motorëve të Helikopterëve të prodhuesit francez Safran. Një nga avantazhet e produkteve të prodhuara 100% në Evropë është se të dhënat e këtyre kompanive qëndrojnë në Evropë dhe nuk bien në duart e vendeve jo-evropiane. Sipas raportit, Safran dëshiron një partneritet me prodhuesin gjerman ZF Friedrichshafen për të zhvilluar një motor të ri që mund të instalohej në një dron të madh ushtarak. Lajmi vjen menjëherë pasi Shtetet e Bashkuara njoftuan tërheqjen e rreth 12,000 trupave amerikane nga Gjermania dhe ndërsa Presidenti i SHBA Donald Trump ka akuzuar vazhdimisht Evropën dhe Berlinin në veçanti, se nuk kanë paguar pjesën e tyre të kostove të mbrojtjes së NATO-s. Në të njëjtën kohë, presidenti amerikan ka deklaruar se nuk dëshiron ta "mbrojë" Gjermaninë sepse Berlini paguan "miliarda dollarë" për importet e energjisë nga Rusia.

 

Tags

Komente