Gusht 06, 2020 08:59 Europe/Tirane
  • Wendy Sherman: Irani ka zgjedhur strategjinë e rezistencës

Duke i cilësuar politikat anti-iraniane të Shtëpisë së Bardhë si joefektive, ish zyrtarja amerikane Wendy Sherman theksoi se Irani ka zgjedhur një strategji rezistence.

"Wendy Sherman", Zëvendës Sekretare e Shtetit në administratën e Barack Obama, të Mërkurën në Konferencën e Sigurisë Aspin, e cila u mbajt në një konferencë virtuale tha: Irani nuk është aspak afër negociatave, kështu që ne jemi absolutisht në pikën më të keqe. Duke reaguar ndaj akuzave të bëra nga Brian Hook, i Dërguari Special i Departamentit të Shtetit për Iranin, Wendy Sherman tha: Pas marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, ne nuk kemi një marrëveshje tani, sepse Irani ka pasuruar uranium me një përqindje më të lartë. "Brian Hook" në Samitin e Sigurisë Aspin përsëriti pretendimet e tij të pabaza kundër Iranit, duke thënë: Teherani duhet të zgjedhë midis presionit ekonomik apo negociatave. Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Mark Esper përsëriti gjithashtu qëndrimet e zyrtarëve të administratës Trump kundër Iranit në takim dhe tha: Politika e Pentagonit është që të forcojë aleatët rajonalë të Uashingtonit, si Izraeli dhe Arabia Saudite, kundër Iranit. Përkundër veprimeve dhe komenteve anti-iraniane nga zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë, embargoja e armëve kundër Iranit do të hiqet në 18 tetor 2020, në përputhje me dispozitat e Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të KB. Rusia dhe Kina, anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit, janë shprehur vazhdimisht kundër  zgjatjes së embargos së armatimeve ndaj Iranit.

Tags

Komente