Gusht 08, 2020 10:56 Europe/Tirane
  • Trump: Nëse fitoj, ne do të arrijmë shpejt një marrëveshje me Iranin

Presidenti amerikan ka pretenduar se ai do të arrijë një marrëveshje me Iranin nëse ai fiton zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

"Iranianët nuk duan që unë të jem përsëri president dhe ata më mirë do të pajtoheshin me Joe Biden, por nëse unë fitoj, ne do të arrijmë një marrëveshje shpejt me Iranin dhe madje edhe Korenë e Veriut," u tha Donald Trump gazetarëve të premten në mbrëmje. Trump gjithashtu pretendoi se nëse Irani dhe Kina arrinin një marrëveshje me Biden, ata do të zotëronin Shtetet e Bashkuara. Donald Trump më parë kishte premtuar të bindte Teheranin që të vinte në tryezën e bisedimeve për të arritur një "marrëveshje më të mirë", tha ai, duke u tërhequr nga marrëveshja bërthamore dhe duke ndjekur një politikë të "fushatës me presion maksimal" kundër Iranit. Zyrtarët e Republikës Islamike të Iranit kanë theksuar në mënyrë të përsëritur se çdo negociatë kushtëzohet me braktisjen e politikave armiqësore anti-iraniane të Uashingtonit dhe kthimin e Shteteve të Bashkuara në marrëveshjen bërthamore në kuadër të bisedimeve të grupit P5 + 1.

Tags

Komente