Gusht 10, 2020 22:54 Europe/Tirane
  • Ushtria kineze frikëson SHBA-të

Kreu aktual i Komandës Ushtarake të SHBA për Paqësorin (PACOM) dhe ambasadori i ardhshëm i SHBA në Australi, Admirali Harry Harris paralajmëroi kundër rritjes së aftësive ushtarake kineze, të cilat ka të ngjarë të rivalizojnë ato të Forcave amerikane në të ardhmen e afërt.

"Nëse Shtetet e Bashkuara nuk mbajnë ritmin, PACOM do ta ketë të vështirë të konkurrojë me Ushtrinë Çlirimtare të Popullit në konfliktet e ardhshme," paralajmëroi Admiral Harris gjatë një seance dëgjimore para komisionit të Forcave të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve. Vitet e fundit, Kina ka përqendruar përpjekjet e saj në prodhimin e armëve hipersonike (DF-17 - ose Wu-14), aeroplanë të gjeneratës së 5-të, me Chengdu J-20, tani operacional, dhe Shenyang J -31 "Gyrfalcon", aftësitë ajrore detare (me transportuesin e aeroplanëve Liaoning) dhe sistemet e mbrojtjes anti-raketore. Kohët e fundit, u raportua se Kina është gati të testojë një armë elektromagnetike ndërsa Marina amerikane, e cila po zhvillon një armë të tillë, nuk është akoma në këtë fazë. Admirali Harris është veçanërisht i shqetësuar për armët hipersonike, duke pasur parasysh se ato do të ishin përgjegjës për të goditur një transportues aeroplanësh të Marinës amerikane ose një bazë amerikane në Paqësor, pa dhënë kohë për të reaguar pas zbulimit të tyre nga radarët. "Në fund të fundit, është e rëndësishme të jesh në gjendje të zhvillosh një luftë, përndryshe do të jesh një tigër prej letre. Shpresoj se nuk do të arrijmë në fazën e konfliktit, por duhet të jemi të gatshëm për një eventualitet të tillë", tha kreu i PACOM-it.

 

Tags

Komente