Gusht 12, 2020 13:38 Europe/Tirane
  • Vazhdojnë protesta kundër racizmit në Portland të Amerikës

Protestat kundër racizmit në Portland të Amerikës kanë vazhduar për të 74-tën natë me radhë dhe pavarësisht kërcënimeve të presidentit amerikan kundër protestuesve.

Protestuesit kundër racizmit të martën në mbrëmje përsëri kanë dalë në rrugët e Portlandit dhe kanë protestuar kundër politikave të qeverisë dhe dhunës së policisë amerikane.

Protestat që po zhvillohen në qytetin Portlant të shtetit Uragan, kanë filluar që nga koha e vrasjes së zezakut amerikan Georg Floyd në fund të muajit maj nga një polic i bardh dhe po vazhdojnë për çdo ditë.

 

Tags

Komente