Tetor 27, 2020 12:04 Europe/Tirane
  • Fushata e presionit maksimal të SHBA dhe rezistenca maksimale e Iranit  (2)

Pavarësisht nga disfatat e shumta të administratës Trump në fushatën e saj të sanksioneve kundër Iranit, por duke pasur parasysh afërsinë e zgjedhjeve presidenciale të SHBA në vitin 2020, tani Presidenti Donald Trump, i cili në sondazhe është prapa rivalit të tij demokrat Joe Biden.

Për të kompensuar këtë boshllëk, po bën çdo përpjekje të mundshme për të kërkuar arritje brenda dhe jashtë vendit. Midis tyre, ai ka zgjeruar dhe intensifikuar fushatën e tij anti-iraniane. Në sanksionet e fundit dhe më serioze kundër Iranit nga administrata Trump, Departamenti i Thesarit i SHBA vendosi sanksione të reja mbi Iranin në 8 tetor 2020 dhe vendosi sanksione mbi 18 banka dhe institucione financiare iraniane. Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin, duke iu referuar sanksioneve ndaj këtyre bankave iraniane, pretendoi se sanksionet kishin për qëllim parandalimin e Iranit për të hyrë në mënyrë të paligjshme në sistemin e dollarit, duke shtuar se sanksionet do të vazhdonin derisa Irani të përfundonte programin e tij bërthamor. Sanksionet e reja të Departamentit të Thesarit të SHBA, thonë vëzhguesit, mund të çojnë në shkëputje të përhapur të sistemit bankar të Iranit nga sistemi financiar botëror.

Përkundër shqetësimeve se sanksionet mund të shkaktojnë më shumë vuajtje për popullin iranian, administrata Trump ka pohuar se bën përjashtime për tregtinë humanitare. Përkundër këtij pretendimi, është e qartë se arsyeja e vërtetë për sanksionet e reja, të cilat synojnë posaçërisht parandalimin dhe bllokimin e çdo tregtie të mallrave dhe blerjeve të artikujve bazë, përfshirë farmaceutikë dhe artikuj mjekësorë nga jashtë, është intensifikimi i presionit mbi kombin iranian. Ministri i Jashtëm iranian Muhamed Xhavad Zarif përshkroi sanksionet e reja amerikane kundër bankave iraniane si një përpjekje për të shkatërruar kanalet e mbetura bankare për blerjen e të ushqimit dhe ilaçeve në mes  të  shpërthimit të pandemisë së Covid-19 dhe i quajti ato krime kundër njerëzimit. Pasi Trump dështoi në fushatën e tij të presionit maksimal kundër Teheranit, Uashingtoni po përpiqet të parandalojë hyrjen e mallrave humanitare në Iran. Embargo është e pashembullt në llojin e saj dhe tregon se në më pak se një muaj para zgjedhjeve presidenciale amerikane, Uashingtoni dëshiron të arrijë një koncesion për çështjen e Iranit duke vendosur sanksione mbi të, në mënyrë që Trump ta përdorë atë në fushatën zgjedhore.

Me këto sanksione të reja, Shtetet e Bashkuara synojnë të mbyllin disa boshllëqe financiare që Irani përdor për të tregtuar me botën. Qëllimi i ardhshëm i administratës Trump është të vendosë sanksione kaq të rënda, për të parandaluar që i nominuari demokrat Joe Biden të kthehet në marrëveshjen bërthamore nëse ai fiton zgjedhjet e nëntorit. Sipas Kirk Dorsey, profesor i shkencave politike në Universitetin e New Hampshire: Trump ende dëshiron të krijojë një bindje se sa i ashpër është me Iranin. Nëse Biden fiton zgjedhjet, ai me siguri do t'i kthejë Shtetet e Bashkuara në marrëveshjen bërthamore  ose diçka afër saj. Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo tha në një deklaratë, duke iu referuar sanksioneve të vendosura ndaj 18 bankave dhe institucioneve financiare iraniane, se fushata e presionit maksimal kundër Iranit do të vazhdonte në mënyrë që Irani të ishte i gatshëm të negocionte në mënyrë gjithëpërfshirëse. Sidoqoftë, politika amerikane e presionit maksimal mbi Iranin ka dështuar dhe veprimet armiqësore të papara të administratës Trump kundër Iranit për ta sjellë atë në tryezën e bisedimeve nuk do të arrijnë askund. Trump duke u tërhequr nga  marrëveshja bërthamore dhe duke filluar një fushatë presioni maksimal premtoi të detyrojë Iranin të negociojë një "marrëveshje më të mirë". Më shumë se dy vjet pas këtij premtimi, Uashingtoni nuk ka arritur të realizojë këtë qëllim, prandaj Trump është kritikuar nga grupe të ndryshme, veçanërisht në prag të zgjedhjeve presidenciale. Kritikët e Trump e kanë akuzuar atë për mungesë të një strategjie për Iranin, përshkallëzimin e tensioneve me Teheranin dhe ndarjen e Shteteve të Bashkuara nga aleatët e saj.

Sanksionet e reja amerikane, të cilat do ta bëjnë më të vështirë se në të kaluarën për Iranin të sigurojë mallra themelore dhe humanitare , janë një krim kundër njerëzimit. Hamid Baidi Nezhad, ambasadori i Republikës Islamike të Iranit në Britani, i quajti sanksionet e reja të SHBA një krim kundër njerëzimit dhe tha: "Regjimi amerikan nuk njeh kufij për krime kundër popullit të vet dhe të tjerëve." Shtëpia e Bardhë gjithashtu ka deklaruar në mënyrë të përsëritur qëllimin e saj për të nënshtruar Iranin duke rritur sanksionet ndaj popullit Iranian si pjesë e një strategjie të varfërisë dhe kryengritjes, dhe në këtë drejtim mbështet haptazi trazirat që kanë ndodhur në Iran gjatë dy viteve të fundit dhe bëjnë thirrje për përhapjen e trazirave. Tani, me shpërthimin e pandemisë së Koronavirusit në Iran, Shtetet e Bashkuara po përpiqen të përfitojnë nga kjo situatë dhe kanë filluar një luftë në shkallë të gjerë psikologjike dhe propagandistike kundër Teheranit. Administrata Trump gjithashtu ka akuzuar qeverinë iraniane për dhënien e informacionit të rremë në lidhje me numrin e rasteve të koronavirusit dhe viktimave, ndërsa në të njëjtën kohë shpreh  gatishmërinë e saj për të ndihmuar Teheranin të luftojë sëmundjen e Covid-19.Në muajt e fundit, megjithatë, qeveria e SHBA është kritikuar vazhdimisht për ngushtimin e hapësirës për kompanitë farmaceutike dhe ushqimore në tregtinë me Iranin, si dhe për parandalimin e dërgimit të ndihmës humanitare në Iran në kohë krizash. Sipas Sarah Lee Whitson, drejtoreshë e Human Rights Watch për Azinë Perëndimore: Zyrtarët e administratës Trump pretendojnë të jenë në anën e popullit iranian, por sistemi i gjerë i sanksioneve të SHBA-së po minon të drejtën e popullit iranian për shëndet, duke përfshirë aksesin në ilaçe thelbësore.

Sanksionet e reja vijnë ndërsa administrata Trump përballet me pengesa të mëdha në avancimin e fushatës së saj anti-Iran në Këshillin e Sigurimit të OKB, pavarësisht nga lufta e përhapur psikologjike dhe propaganda e përhapur që nga viti 2019 për të parandaluar heqjen e embargos së armëve ndaj Iranit, por janë mundur shumë herë. Në rrethana të tilla, në prag të zgjedhjeve presidenciale të SHBA, Donald Trump do të ndërmarrë çdo veprim për të provuar veten si fitues të kësaj fushate, përfshirë njoftimin e sanksioneve të reja kundër Iranit nga administrata e tij me çfarëdo preteksti. Por ky veprim vetëm sa vërteton humbjen e Shteteve të Bashkuara  kundër Iranit. "Amin Hatit", një shkrimtar dhe ekspert i shquar libanez për çështjet strategjike, rendit faktorët e ndryshëm të rezistencës së Iranit kundër Shteteve të Bashkuara dhe vë në pikëpyetje potencialet e Amerikës si superfuqia e botës. Ai thotë: Kombinimi i këtyre faktorëve që nga fillimi i fitores së Revolucionit Islamik të Iranit i ka mundësuar këtij vendi të kapërcejë luftën, rrethimin dhe lojërat rajonale dhe ndërkombëtare dhe të vërë në dyshim pozitën e Shteteve të Bashkuara si një superfuqi botërore. Në të njëjtën kohë, një vlerësim realist i situatës aktuale në Shtetet e Bashkuara shpjegon pafuqinë dhe konfuzionin e Shtëpisë së Bardhë. Shtetet e Bashkuara jo vetëm që kanë humbur hegjemoninë e tyre globale, por gjithashtu përballen me sfida serioze ekonomike dhe ndarje të thella shoqërore, diskriminim racor dhe ekonomik brenda vendit. Në arenën ndërkombëtare, tre herë në më pak se një muaj 13 vende kundërshtuan Shtetet e Bashkuara në Këshillin e Sigurimit dhe kjo është një dukuri e rrallë në historinë e Kombeve të Bashkuara. Edhe mediat amerikane, përfshirë Uashington Post, i kanë përshkruar politikat e Donald Trump si falimentim të plotë.

Në prag të zgjedhjeve presidenciale, Trump duhet të pretendojë sukses në çështjet e politikës së jashtme të SHBA, përfshirë Iranin. Ai po përpiqet të pretendojë fitoren në këto zgjedhje, dhe në rastin e Iranit, ai ka pretenduar një marrëveshje me Teheranin brenda një muaji nga fitorja. Presidenti i SHBA pretendoi në një intervistë të hënën (12 tetor) se ai do të arrinte një "marrëveshje të jashtëzakonshme" me Iranin brenda një muaji nëse ai fiton zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.Shtetet e Bashkuara duket se kanë arritur një ngërç në politikat e tyre kundër Iranit, siç dëshmohet nga retorika negative dhe e këshilluar keq e Trump, i cili ende mendon se dominon botën. Në të njëjtën kohë me vendosjen e sanksioneve më të ashpra ndaj Iranit, Trump herë pas here bën thirrje për bisedime me Teheranin. Sidoqoftë, koncepti i tij i negociatave është një dialog në të cilin Uashingtoni i dikton kërkesat e tij Teheranit dhe Irani i pranon ato pa ndonjë kundërshtim .Është e natyrshme që kjo çështje nuk është pranuar kurrë nga Irani dhe ai vazhdon rezistencën e tij maksimale kundër fushatës së presionit maksimal të SHBA.

Tags