Tetor 27, 2020 11:50 Europe/Tirane
  • Trump dy anët e monedhës (29)

Në këtë emision do të flasim mbi përballjen e presidentit Trump me virusin korona.

Presidenti amerikan Donald Trump nuk ka kaluar qoftë edhe në një javë pa polemika me tweet-et, komentet dhe vendimet e tij që nga ardhja e tij në Shtëpinë e Bardhë. Personaliteti, qëndrimi dhe  sjellja e paparashikueshme e Trump dhe jashtë traditës morale dhe politike të tij, e kanë bërë atë presidentin amerikan më të diskutuar në lajme dhe komente. Për Trump, gjithçka është një mjet në shërbim të ambicieve të tij. Ai nuk heziton të gënjejë, të shpifë dhe të shtrembërojë faktet. Përballja e Trump me koronën ishte së pari sipërfaqësore, e ndjekur nga përhapja e përhapur e virusit korona dhe infektimi i miliona amerikanëve dhe vdekja e dhjetëra mijëra njerëzve si rezultat i mosfunksionimit sic duhet të qeverisë amerikane në parandalimin e përhapjes së gjerë të koronës. Trump fajësoi Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe kinezët për përhapjen e virusit Korona. Presidenti amerikan aktualisht po flet për zbulimin e vaksinës së koronës për t'i dhënë shpresë popullit amerikan dhe për të parandaluar rënien e popullaritetit. Trump përdori konferenca dhe fushata të maskuara të lajmeve për të maskuar veten si një hero dhe shpërfilljen e sëmundjes së virusit korona. Presidenti amerikan përfundimisht u infektua me virusin korona. Pas tre ditësh në një spital ushtarak, ai nuk hoqi dorë nga shfaqjet propagandistike. Trump u përpoq të kthehej në Shtëpinë e Bardhë si hero që fitoi në një betejë të rëndë kundër virusit Korona. New York Times raportoi për vendimin e Trump për të veshur një bluzë të Supermenit ndërsa po largohej nga spitali. Sipas New York Times, Trump kishte thënë se ai dukej i dobët kur po largohej për herë të parë nga qendra mjekësore ushtarake. Por poshtë këmishës së tij kishte një bluzë me një fotografi të stampuar të “Supermenit”. Është raportuar se ai synonte të hapte bluzën e tij për të treguar Supermenin si një simbol të fuqisë së tij pasi u largua si një pacient i shtruar në spital me Covid-19. Pas botimit të këtij raporti, Supermeni u bë një "trend" global në Twitter dhe propozimi i tij u bë objekt talljeje gjerësisht nga ekspertët politikë dhe kritikët e presidentit amerikan. "Kurdoherë që mendoj se Trump nuk mund të bëjë diçka më qesharake, ai me veprimet e veta gjithmonë ka dëshmuar se kam gabuar," shkroi në Twitter ish-prokurori federal Renato Marriotti.

Donald Trump u kthye në fushatën e tij shumë shpejt pasi u largua nga spitali. Presidenti i Shteteve të Bashkuara filloi një shfaqje të re në tubimin e Pensilvanisë. Ai hodhi maskën e tij në mesin e njerëzve dhe njoftoi se ai ishte çliruar nga kjo sëmundje dhe të gjithë amerikanët do të çlirohen. Në një pjesë të fjalimit të tij të fushatës elektorale, Trump tha se ndjeu se ishte Supermen, duke iu referuar shërimit të tij nga virusi Korona. "Urime për ju", "Tani jeni të sigurt" iu drejtua presidenti turmës, duke shtuar se disa njerëz të pranishëm që kishin korona dhe u rikuperuan, që iu përgjigjën pozitivisht pyetjes së Trump se a ishin infektuar. Pretendimi i Trump vjen ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se është e mundur për tu infektuar përsëri me virusin korona dhe nuk ka asnjë garanci që një person që ka kaluar një herë sëmundjen e Covid-19 nuk do të infektohet përsëri me atë. "Unë e kam thënë këtë për një kohë të gjatë dhe kemi bërë gjënë e duhur," tha Trump për veprimet e tij për të përballuar koronën. Ne shpëtuam 2 milion jetë. Së shpejti do të kemi vaksina dhe trajtime me ilaçe. Gjithë çka di është se mora diçka, u ndjeva mirë shumë shpejt, pa marrë parasysh se çfarë. Presidenti foli për suksesin e tij në luftën me Korona, e cila deri më tani ka infektuar gati tetë milionë amerikanë dhe ka vrarë më shumë se 220,000 njerëz. Shtetet e Bashkuara janë aktualisht në krye të listës së vendeve me më të prekur nga korona dhe viktimave në botë. Pikëpamja e thjeshtë dhe sipërfaqësore e Trump për shpërthimin e përhapur të koronës ka ngjallur kritika nga zyrtarët shëndetësorë amerikanë. Anthony Fauci, drejtori i Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ka thënë se ai nuk do të tërhiqet nga posti i tij në mes të pandemisë së përhapur të korona virusit në Shtetet e Bashkuara dhe do të vazhdojë të punojë sa më shumë që të mundet. Sidoqoftë, ai është shumë i ofenduar nga përpjekjet e Trump për ta politizuar atë dhe karakterin e tij profesional dhe nuk dëshiron të marrë pjesë në fushatën presidenciale të SH.B.A.-së në favor të Donald Trump. Vërejtjet e Anthony Fauci ilustrojnë mirë përçarjen e thellë midis presidentit të SHBA dhe zyrtarit të lartë të SHBA për luftën kundër pandemisë së virusit korona, Anthony Fauci.

Pavarësisht të gjitha përpjekjeve të Trump për ta bërë presidencën e tij katër vjeçare të suksesshme, situata e Trump u përkeqësua pas përhapjes së virusit korona. Sondazhet e fundit sugjerojnë se Trump po zgjeron hendekun me kandidatin demokrat Biden. Rezultatet nga një sondazh i fundit në të gjithë vendin tregojnë se Biden është 57 kundrejt 40% përpara rivalit të tij Republikan Trump. Ky hendek ishte më pak se 10% (rreth 8%) rreth një muaj më parë. Biden mund t'i japë fund katër viteve në detyrë të Trump me një fitore të madhe nëse diçka e paparashikuar nuk ndodh në 20 ditët e ardhshme. Por Shtetet e Bashkuara nuk pritet të qetësohen me këto zgjedhje. Në një plan të paparë, një nga pyetjet e bëra kandidatit për president është pranimi i rezultateve të zgjedhjeve. Donald Trump po flet vazhdimisht për mundësinë e manipulimit zgjedhor. Kjo çështje ka bërë që ekspertët amerikanë të flasin për skenarë të ndryshëm pas zgjedhjeve. Profesori i Universitetit Rutgers, Alex Hinton, në një artikull për Project Syndicate News, foli për stimuj që kanë rritur shumë gjasat e dhunës dhe pasigurisë në Shtetet e Bashkuara gjatë ditëve dhe muajve të ardhshëm. "Për një kohë të gjatë, dukej e çuditshme të flisje për terma të tilla si ligji ushtarak ose lufta civile në Shtetet e Bashkuara," shkruan ai. Megjithatë, tani, në prag të zgjedhjeve presidenciale të SHBA në vitin 2020, këto fjalë nuk janë aspak të çuditshme dhe kanë shkaktuar një shqetësim të madh brenda Shteteve të Bashkuara. Arrestimi i kohëve të fundit i udhëheqësve militantë në Miçigan dhe rrëfimi i tyre për komplotin për të përjashtuar guvernatorin e shtetit dhe për të përmbysur qeverinë federale, të gjitha ilustrojnë mirë kërcënimin që i ka përballur aktualisht Shtetet e Bashkuara me një situatë shpërthyese. Një nga deklaratat e Alex Hinton që forcon gjasat e konfliktit dhe dhunës në Shtetet e Bashkuara në muajt e ardhshëm është "krenaria politike"  e tmerrshme që është intensifikuar, veçanërisht nën administratën Trump dhe retorikën e tij kundër njerëzve me ngjyrë dhe zezakëve në veçanti. Trump i ka referuar meksikanët si përdhunues, myslimanët si terroristë dhe hispanikët si kafshë vdekjeprurëse. Vitin e kaluar, ai krahasoi Haitin dhe kontinentin Afrikan me puset e tualetit.

"Ky është një kërcënim shumë real," shkroi Bruce Hoffman, një ekspert në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, në një artikull në përgjigje të pyetjes në lidhje me rreziqet e grupeve të armatosura ekstremiste pro-Trump. Duke pasur parasysh ndasitë aktuale politike në Shtetet e Bashkuara, zgjedhjet presidenciale të këtij viti duken tepër shqetësuese. Vetëm një muaj para zgjedhjeve, masa e grupeve të ekstremit të djathtë për të rrëzuar Guvernatorin e Miçiganit Gretchen Whitmer, është një tregues i mirë se mundësia e një dhune të tillë duhet të merret seriozisht. Autori vazhdon të pyesë se cilat grupe paraqesin kërcënimin më të madh dhe shkruan: Këtu nuk kemi të bëjmë me një lëvizje kohezive dhe të integruar por me grupe të shumta kombëtare, lokale dhe shtetërore dhe organizata të tjera me struktura dhe kohezion të ndryshëm. Shumë prej tyre janë të armatosur deri në dhëmbë dhe i përkasin spektrit supremacist dhe antiqeveritar të bardhë dhe kanë pikëpamje anarkiste.

Tags