Shtator 05, 2021 06:43 Europe/Tirane
  • Malwari Pegasus; Skandali i regjimit sionist dhe partnerëve të tij arabë

Publikimi i lajmeve dhe raporteve në lidhje me malwarin spiunues "Pegasus", i cili i përket një kompanie izraelite, edhe një herë nxori në pah çështjen e spiunazhit. Ky program shqyrton dimensionet e ndryshme të raporteve që janë publikuar për Pegasus.

Programi spiunues Pegasus është një softuer izraelit i përdorur për të hakuar celularët. The Guardian raporton se spiunuesi Pegasus, i krijuar nga një kompani izraelite e quajtur NSO, kohët e fundit ka vënë në shënjestër dhe ka hakuar shumë figura të shquara, përfshirë Presidentin Francez Emmanuel Macron. The Guardian shkruan se Pegasus është emri i një programi spiunues që mund të përshkruhet si malwari më i fuqishëm i krijuar ndonjëherë dhe i zhvilluar nga një kompani private. Ky softuer është në gjendje të monitorojë dhe spiunojë celularin 24 orë në ditë sapo të futet në celular. Ky malwar është i aftë të kopjojë mesazhet e dërguara dhe të marra, përdor fotografi dhe regjistron zërin tuaj gjatë bisedave tuaja. Pegasus është gjithashtu në gjendje të regjistrojë fshehurazi videot tuaja (përmes kamerës së celularit tuaj) ose madje të aktivizojë mikrofonin e telefonit tuaj dhe të regjistrojë zërin dhe bisedat tuaja. Ky malwar është në gjendje të zbulojë se ku jeni, ku keni qenë dhe kë keni takuar.

Programi spiun izraelit Pegasus u zbulua për herë të parë në vitin 2016; Kur celulari i "aktivistit emiratas" Ahmad Mansour "u hakua dhe ky person u arrestua. Qeveria e Emirateve të Bashkuara Arabe deri më tani ka refuzuar lirimin e Ahmad Mansour dhe ai është ende në burg. Që atëherë, aftësitë sulmuese të NSO janë përmirësuar ndjeshëm. Veprimi Pegasus ka për qëllim "sulmet me klikim zero" që për të pasur sukses nuk kërkojnë ndonjë ndërveprim ose veprim nga ana e pronarit të telefonit celular. Në situatën aktuale, ky malware përfiton nga dobësitë dhe mangësitë e sistemeve operative të celularëve. Në vitin 2019, WhatsApp zbuloi se softueri NSO për qëllimet e tij kishte dërguar malware në më shumë se 1,400 telefona celularë, duke shfrytëzuar dobësitë e tyre. Malwari Pegasus mund të depërtojë lehtësisht në një celular duke bërë një telefonatë WhatsApp në numrin e synuar, edhe nëse personi i synuar nuk i përgjigjet thirrjes.

Një nga çështjet që lidhet me malware Pegasus është se kush është auditori i synuar. Më shumë se 1.000 njerëz janë identifikuar në më shumë se 50 vende, duke përfshirë disa anëtarë të familjes mbretërore arabe, të paktën 65 drejtorë biznesi dhe 85 drejtues të tjerë të aktiviteteve të biznesit, aktivistët e të drejtave të njeriut përfshijnë 189 gazetarë dhe më shumë se 600 politikanë dhe zyrtarë qeveritarë, përfshirë disa presidentë dhe kryeministra. Presidenti francez Emmanuel Macron, presidenti irakian Barham Saleh dhe ish-kryeministri libanez Saad al-Hariri janë ndër figurat më të spikatura të shënjestruara nga programi spiun Pegasus. Qeveritë në të gjithë botën përballen me akuza tronditëse se ata përdorin malware të prodhuar nga Izraeli për të spiunuar telefonat e aktivistëve politikë dhe të të drejtave të njeriut, gazetarëve dhe drejtuesve të korporatave. Politikanët irakianë, udhëheqësit fetarë dhe aktivistët ishin në mesin e atyre që ishin në shënjestër të spiunit të regjimit sionist me anë të Pegasus. Disa figura politike, ushtarake dhe fetare irakiane gjithashtu kanë qenë në listën e shënjestrave të këtij spiuni sionist. Një nga kërcënimet më të rëndësishme të malwarit të spiunazhit Pegasus, është ai kundër gazetarëve dhe aktivistëve socialë, pasi qeveritë kundër tyre janë në gjendje të infiltrojnë dhe kontaminojnë celularët e tyre në mënyra të ndryshme, duke prishur efektivisht aktivitetet e këtyre individëve. Pikërisht kjo tregon se Izraeli dhe vendet që përdorën softuerin Pegasus ndjekin qëllime të caktuara dhe tendenca e këtyre qëllimeve është kundër të drejtave të njeriut. Me fjalë të tjera, ky program përdoret për të shtypur kundërshtimet dhe kritikat, për të ndikuar dhe ushtruar presion mbi autoritetet e vendeve të tjera dhe për të parandaluar shpërndarjen falas të informacionit nga media dhe aktivistët. Disa personazhe të tjerë që janë vënë në shënjestër për spiunazh kanë qenë të lidhur me Boshtin e Rezistencës dhe spiunazhi kundër tyre mund të interpretohet në kontekstin e përballjes së Boshtit të Rezistencës me armiqtë e vërtetë të kauzës palestineze, përfshirë regjimin sionist, Shtetet e Bashkuara dhe disa shtete arabe të Gjirit Persik. Disa gjithashtu besojnë se spiunimi i Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kundër udhëheqësve libanezë është gjithashtu një nëndegë e spiunazhit të kryer nga regjimi sionist.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrejni dhe Maroku janë katër vendet arabe që përdorën malwarin Pegasus. Marrëdhënia midis regjimit sionist, Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe është aq e qartë saqë nuk mund të mohohet. Që nga viti 2012 dhe 2013, regjimi sionist ka siguruar të gjithë infrastrukturën elektronike për Emiratet e Bashkuara Arabe dhe i ka shitur atij malwarin Pegasus përmes një kompanie qipriote. Emiratet e Bashkuara Arabe kanë përdorur pajisjet e ofruara kundër personaliteteve siriane dhe instalimin e malware Pegasus në pajisjet e tyre dhe ka përdorur të njëjtën metodë kundër personaliteteve libaneze.  Arabia Saudite e ka përdorur programin për të spiunuar familjen e gazetarit Khashoggi dhe gruan e tij. Maroku e ka përdorur këtë malware kundër Algjerisë, edhe pse vetë mbreti Mohammed VI i Marokut gjithashtu është spiunuar. Më herët, gazeta Yedioth Ahronoth raportoi se regjimi sionist jo vetëm që kishte autorizuar kompanitë që vepronin në fushën e spiunazhit me qeverinë saudite, por gjithashtu i kishte inkurajuar ata ta bënin këtë. Sipas medias sioniste "Haaretz", shitjet e programit spiun Pegasus arrijnë qindra miliona dollarë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite, gjë që është bërë përmes ndërmjetësimit zyrtar të Tel Avivit.

"Nuk është rastësi që shtetet arabe që kanë nënshkruar marrëveshjen e kompromisit" Abraham "me regjimin sionist muajt e fundit janë më shumë të përfshirë në skandalin Pegasus që ka tronditur botën," shkruan Abdul Bari Atëan. Koordinimi i sigurisë dhe ai kibernetik është shtylla kurrizore e këtyre marrëveshjeve kompromisi, sepse shumica e vendeve arabe, veçanërisht në rajonin e Gjirit Persik, janë të shqetësuar për sigurinë dhe kjo është për shkak të hendekut të gjerë midis tyre dhe popujve të tyre dhe për këtë arsye bien lehtësisht në kurth. Ata gjejnë siguri imagjinare të Izraelit dhe tundohen të blejnë një program spiunazhi kibernetik për ta përdorur kundër opozitës dhe organizatave të të drejtave të njeriut dhe gazetarëve që duan reforma dhe liri dhe çrrënjosjen e korrupsionit. Kështu, përdorimi i malwarit Pegasus nga këto vende komprometuese tregon se, nga njëra anë, dimensioni i sigurisë në Marrëveshjen Abraham është më i spikatur se të tjetrat dhe nga ana tjetër, sundimtarët e vendeve të tilla si Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrejni, Maroku dhe Arabia Saudite që nuk e nënshkroi marrëveshjen e Abrahamit, janë të shqetësuar nga vetë populli i tyre, pasi themelet e legjitimitetit të tyre janë dobësuar.  Me fjalë të tjera, këto vende besojnë se duke spiunuar aktivistët e shoqërisë civile dhe gazetarët, ata mund të parandalojnë përhapjen e kundërshtimit dhe kritikave ndaj mënyrës së tyre të qeverisjes.

Përdorimi i malwarit spiunazh nga regjimi sionist nuk është i çuditshëm dhe as i ri, sepse kjo është natyra e regjimit izraelit. Humbësit e mëdhenj në rastin Pegasus janë vendet që e kanë përfituar atë sepse duhet t'i paguajnë një shpërblim Izraelit në rast urgjence. "Vendet që blenë programin spiun nga kompania e tyre mëmë, Izraeli, mund të kenë marrë informacion nga kundërshtarët e tyre, si Arabia Saudite, Maroku, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejni dhe kanë monitoruar lëvizjet e kundërshtarëve të tyre, por Izraeli është përdoruesi kryesor", thotë Abdul Bari Atvan. Kjo sepse, sipas informacioneve paraprake, ai ka marrë informacione sekrete shumë të rëndësishme dhe mund të ketë marrë imazhe dhe sende të tjera që do t'i përdorë për të zhvatur para dhe në mënyrë që të frenojë viktimat dhe t'i detyrojë ata tu nënshtrohen kërkesave të Izraelit.

 

Tags