• Erdogan: Turqia nuk tërhiqet asnjë hap nga Idlibi, nuk lakmojmë territorin dhe naftën siriane

  Erdogan: Turqia nuk tërhiqet asnjë hap nga Idlibi, nuk lakmojmë territorin dhe naftën siriane

  Shkurt 26, 2020 15:19

  Presidenti i Turqisë sot gjatë një deklarate qesharake, ka thënë se vendi i tij kurrë nuk tërhiqet as për një hap nga Idlibi dhe do të dëbojë ushtrinë siriane jashtë postblloqeve vëzhguese.

 • Ushtria e Sirisë çliron “zonën e sigurt” të terroristëve

  Ushtria e Sirisë çliron “zonën e sigurt” të terroristëve

  Shkurt 26, 2020 15:08

  Shtabi i ushtrisë dhe forcave të armatosura të Sirisë me anë të një deklarate, ka shpjeguar avancimet dhe sukseset e veta në fushëbeteja të luftës kundër terroristëve dhe ka theksuar vazhdimin e operacioneve kundër terroristëve.

 • Turqia lehtëson transferimin e terroristëve në Libi

  Turqia lehtëson transferimin e terroristëve në Libi

  Shkurt 26, 2020 14:47

  Zv/ministri i punëve të jashtme të Rusisë ka konfirmuar raportet e Këshillit të Sigurimit të OKB në lidhje me transferimin e terroristëve të huaj në Libi me ndihmën e Turqisë.

 • A do ta sakrifikojë Erdogan forcën e tij ajrore në altarin e një iluzioni neo-otomanist?

  A do ta sakrifikojë Erdogan forcën e tij ajrore në altarin e një iluzioni neo-otomanist?

  Shkurt 25, 2020 20:46

  48 orë para skadimit të ultimatumit lëshuar nga "Sulltan" Erdogan për Sirinë dhe Rusië se "zjarri i ferrit do të bjerë mbi ta nëse ushtria siriane nuk tërhiqet nga territori sirian (! !) pas një modus operandi të diktuar nga Ankaraja (!), ushtria turke dhe mercenarët e saj po përballen me një ngritje të paparë në bilancin e humbjeve të tyre, jo vetëm në Idlib dhe Alepo, por edhe në Libi: pa dyshim, aventura drejt së cilës SHBA dhe NATO e shtynë Turqinë priret të përfundojë keq, madje shumë keq.

 • Rusia kundërshton propozimet turke

  Rusia kundërshton propozimet turke

  Shkurt 25, 2020 20:44

  Rusia po tallet me ultimatumin turk: Ajo e ka refuzuar me forcë propozimin e Turqisë për të mbajtur qytetin e Idlib jashtë operacioneve të ushtrisë siriane kundër terrorizmit.

 • Rusia refuzon kërkesën e Amerikës për bisedime me terroristët në Siri

  Rusia refuzon kërkesën e Amerikës për bisedime me terroristët në Siri

  Shkurt 25, 2020 08:48

  Avancimi i ushtrisë siriane dhe i aleatëve të saj në Idlib jo vetëm që shkaktoi reagimin negativ të Turqisë dhe çoi në ndërhyrjen ushtarake të saj në favor të terroristëve, por shkaktoi edhe reagimin e Amerikës si kryesuese e koalicionit arabo-perëndimor të cilët me një veprim kundër qeverisë legjitime të Sirisë kanë kërkuar të futet në negociata me terroristët. Mirëpo kjo kërkesë është kundërshtuar fuqishëm nga ana e Rusisë si një prej aleatëve të Damaskut.

 • Lavrov: Bombardimi i pozicioneve të terroristëve në Idlib, nuk është çështje për t’u çuditur

  Lavrov: Bombardimi i pozicioneve të terroristëve në Idlib, nuk është çështje për t’u çuditur

  Shkurt 24, 2020 16:30

  Sergei Lavrov, ministri i punëve të jashtme të Rusisë, është shprehur optimist se bisedimet me Ankaranë do të qartësojnë çështjet përkatëse me zonat për reduktimin e tensioneve në Idlib dhe funksionimin e tyre.

 • Vriten pesë ushtarë turq në Idlib të Sirisë

  Vriten pesë ushtarë turq në Idlib të Sirisë

  Shkurt 24, 2020 16:20

  Burimet nga frontet e luftës në Siri kanë njoftuar për vrasjen e pesë ushtarëve turq në provincën Idlib.

 • Ushtria siriane çliron pesë fshatra të tjera në jug të Idlibit

  Ushtria siriane çliron pesë fshatra të tjera në jug të Idlibit

  Shkurt 24, 2020 16:13

  Forcat e ushtrisë së Sirisë ditën e hënë në vazhdim të avancimeve të tyre në provincën Idlib në veriperëndim të Sirisë, kanë neutralizuar sulmet e terroristëve dhe militantëve të mbështetur nga Turqia dhe kanë çliruar pesë fshatra të tjera në pjesën jugore të kësaj province.

 • Vazhdojnë avancimet e ushtrisë siriane në provincën Idlib

  Vazhdojnë avancimet e ushtrisë siriane në provincën Idlib

  Shkurt 24, 2020 08:43

  Ushtria siriane ditën e dielë në vazhdën e avancimeve të saj në jug të provincës Idil, ka arritur të çlirojë fshatrat Sheik Dames dhe Hantoteen.