تفسیر

 • استقبال جمهوری اسلامی ایران از پیشنهاد قطر

  بهمن ۰۲, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۳

  جمهوری اسلامی ایران  همواره بر اصل گفتگو و احترام به حاکمیت و حسن‌همجواری در منطقه تاکید کرده و علاقه‌مندی خود را به داشتن روابط منطقی،‌ متناسب و متوازن با همه همسایگان ابراز کرده است.

 • واکنش‌ها و چرایی پیشنهاد تعویق انتخابات پارلمانی عراق

  بهمن ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۲

  کمیسیون برگزاری انتخابات عراق خواستار تعویق 4 ماهه انتخابات به اکتبر 2021 شده است.

 • نشانه‌های تغییر در سیاست منطقه‌ای عربستان

  دی ۳۰, ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲

  با پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، نشانه‌های تغییر در سیاست منطقه‌ای عربستان سعودی نیز آشکار شده است.

 • واکنش ها در داخل امریکا به اقدام دولت ترامپ علیه مردم یمن

  دی ۲۹, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۴

  دولت ترامپ در آخرین روزهای عمرش تلاش گسترده ای برای برآوردن خواسته های متحدین منطقه ای خود در غرب آسیا صورت می دهد. از جمله موارد آشکار این امر، تروریستی اعلام کردن جنبش انصار الله یمن و تحریم آن است که سعودی ها از آن به گرمی استقبال کرده اند.

 • خروج روسیه از پیمان آسمان های باز

  دی ۲۷, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳

  آمریکا در دوره زمامداری دونالد ترامپ روند خروج از پیمان های بین المللی از جمله پیمان های کنترل تسلیحات را در پیش گرفت. این امر با واکنش منفی روسیه به عنوان یک از طرفهای اصلی این پیمان ها مواجه شده است. پس از خروج آمریکا از پیمان«آسمان‌های باز»(Treaty on Open Skies) ،رسانه ها و مقامات کنترل تسلیحات روسیه از احتمال خروج مسکو از این پیمان خبر داده بودند.

 • درخواست دوباره ترکیه از اتحادیه اروپا

  دی ۲۵, ۱۳۹۹ ۱۲:۱۳

  برغم تنش های بی سابقه مقام های آنکارا با رهبران اروپایی در یک دهه گذشته ، دولت ترکیه می گوید : همچنان درصدد پیوستن به اتحادیه اروپا است. 

 • صورت‌بندی‌های زودهنگام انتخاباتی در عراق

  دی ۲۴, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰

  5 ماه دیگر تا برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در عراق باقی مانده است، اما گروه‌های سیاسی تحرکات خود را برای انتخابات آینده آغاز کردند.

 • نشست سه جانبه مسکو در باره قره باغ

  دی ۲۳, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱

  مسکو که نقش مهمی در پایان بخشیدن به جنگ 44 روزه قره باغ و انعقاد توافقنامه آتش بس در 9 نوامبر 2020 بین جمهوری اذربایجان و ارمنستان ایفا کرد؛ این بار میزبان رهبران دو کشور است تا به ادامه حل و فصل مشل قره باغ کمک کند.

 • تحلیلی بر انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در قرقیزستان و مداخلات آمریکا

  دی ۲۲, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۴

  روز یکشنبه دهم ژانویه همه پرسی اصلاح قانون اساسی و انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری قرقیزستان درشرایطی برگزار شد که برخی قدرت های خارجی با هدف نفوذ هرچه بیشتر در این کشور، همه مساعی خود را به کار گرفته اند.