اردیبهشت ۰۸, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۲ Asia/Dushanbe
  • رییس مجلس ایران: ایرانیان آمریکا را پشیمان خواهند کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: ایرانیان با ایستادگی، مقامات آمریکا را پشیمان خواهند کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی  صدای خراسان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، «علی لاریجانی» روز یکشنبه در همایش بین المللی "آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴" در تهران با اشاره به رفتارهای رئیس جمهور آمریکا افزود:​ ترامپ تصور می کند اقداماتش به نفع آمریکاست اما رفتارش باعث بی اعتمادی بیشتر دنیا به آمریکا شده است.

رئیس مجلس ایران با اشاره به خروج امریکا از برخی معاهدات بین المللی از جمله معاهده پاریس و گازهای گلخانه ای، محیط زیست و برجام گفت: متأسفانه اتحادیه اروپا نشان داد قدرت لازم را در حفاظت و حمایت از این معاهدات بین المللی ندارد. 

لاریجانی موضوع خروج امریکا از برجام و مسئله هسته ای ایران را مصداقی بر بی تعهدی امریکا نسبت به قراردادهای بین المللی دانست و گفت: ایران هیچ رفتار عملی از کشورهای اروپایی در قبال برجام و تعهدات بین المللی مشاهده نکرد. 

رئیس مجلس ایران با بیان اینکه جهان اسلام از افراطی گری و تکفیر رنج می برد با اشاره به اقدامات تروریستی در سریلانکا و اعدام دسته جمعی و گردن زدن 37 نفر از شهروندان عربستانی به آل سعود هشدار داد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ایران، مالزی، ترکیه و عراق پایه اولیه ارتباطات تجاری بیشتر را ایجاد کنند تا دیگر کشورهای اسلامی به آن بپیوندند و فضای جدید ارتباطات اقتصادی میان کشورها فراهم شود.

رئیس مجلس ایران داشتن دیوان داوری اسلامی برای کشور‌های اسلامی را ایده بسیار مطلوبی دانست و افزود: دیوان داوری اسلامی می‌تواند هم به تجارت بین کشور‌های اسلامی کمک کند و هم زمینه‌های نزدیکی حقوقی و سیاسی را بین آن‌ها افزایش دهد.

کلیدواژه

کامنت