آبان ۱۳, ۱۳۹۸ ۱۷:۴۶ Asia/Dushanbe
  • آغاز عملیات گازدهی سانتریفیوژهای پیشرفته نسل جدید در مجتمع غنی سازی نطنز

عملیات گازدهی ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدید "آی آر 6" IR6 با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز(دوشنبه) در مجتمع غنی سازی نطنز(مرکز ایران) آغاز شد.

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدید "آی آر 6" در مجتمع غنی سازی نطنز گفت: این سانتریفیوژها، 10 برابر سانتریفیوژهای نسل اول می توانند غنی سازی اورانیوم را انجام دهند.

به گزارش رادیوی برون مرزی صدای خراسان ،صالحی با بیان اینکه ظرفیت غنی سازی ایران به هشت هزار و 660 سو رسیده است افزود: تولید اورانیوم ایران که قبل از گام سوم کاهش تعهدات برجامی، حدود 450 گرم در روز بود، الان به بیش از 5 هزار گرم در روز رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه سالهای زیادی غنی سازی ایران با ماشین های نسل اول "آی آر 1" IR1 انجام می شد تصریح کرد: کاری که امروز انجام شد قرار بود تا چهار سال آینده اجرا شود، اما چالش سیاسی که غرب برای ایران ایجاد کرد، باعث شد مسئولین ارشد نظام ایران این تصمیم را بگیرند.

صالحی تاکید کرد: دانشمندان هسته ای ایران به پیشرفت های خود ادامه می دهند.

آمریکا 8 مه 2018 به‌طور یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 که در سال 2015 به امضا رسید، خارج شد.

در مقابل این اقدام، ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، تاکنون سه گام کاهش تعهدات شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از 3.67 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه در برجام را اجرایی کرده است.

 

کلیدواژه