آذر ۱۱, ۱۳۹۸ ۱۳:۳۷ Asia/Dushanbe
  • آغاز کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و تاجیکستان

سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و تاجیکستان امروز (دوشنبه) در تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و تاجیکستان در آیین  گشایش رسمی این اجلاس گفت: فضای توسعه روابط بین دو کشور نسبت به گذشته مثبت‌تر شده و بر این اساس تاجیکستان باید اقدام‌های موثرتری برای توسعه روابط با ایران بردارد.

Image Caption

اردکانیان بر رفع موانع موجود در گسترش روابط ایران و تاجیکستان تاکید کرد و افزود: اقدام عملی در ارتباط با صورتهای مالی مربوط به طرح سنگ توده 2 تاجیکستان، تلاش برای توسعه همکاری‌ بانکی و آموزشی و تلاش برای تسهیل فعالیت سرمایه‌گذاران ایرانی در تاجیکستان، تکمیل تونل انزاب و همکاری های آموزشی را از  اقدام‌هایی دانست که باید از سوی تاجیکستان برای گسترش روابط برداشته شود.

وزیر نیرو ایران با بیان اینکه کشور تاجیکستان با در اختیار داشتن ۱۵درصد ذخایر برق آبی جهان از ظرفیت بالایی در بخش تولید برق از منابع آبی برخوردار است  افزود: نیاز است سرمایه گذاران ایرانی برای اجرای طرح ها بزرگ در این کشور حضور یابند.

«عثمانعلی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان نیز با بیان اینکه سطح مبادلات تجاری بین ایران و تاجیکستان پایین است ابراز امیدواری کرد: با توجه به ظرفیت های بالای دو کشور، این مبادلات بیش از پیش افزایش یابد.

Image Caption

وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان همچنین با ابراز رضایت از حضور شرکت های ایرانی در طرح های توسعه ای تاجیکستان، ادامه این مشارکت را خواستار شد.

این مقام تاجیکی با اشاره به نقش ایران در اجرای دو طرح مهم سنگ توده ۲  و تونل استقلال در تاجیکستان گفت: شرکت های ایرانی در طرح نیروگاه برق آبی راغون نیز مشارکت خوبی دارند و تاجیکستان از فعالیت آنها رضایت دارد.

سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و تاجیکستان از امروز با حضور «عثمانعلی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان به مدت دو روز آغاز بکار کرد و هیات بلندپایه ای از بانک مرکزی، وزارت حمل و نقل، انرژی و ذخایر آبی، آموزش و پرورش تاجیکستان برای بررسی مسایل مشترک در این اجلاس حضور یافته اند.

کلیدواژه