آذر ۲۸, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷ Asia/Dushanbe
  • سخنرانی رئیس جمهور اسلامی ایران در آغاز اجلاس سران کشورهای اسلامی

اجلاس سران کشورهای اسلامی صبح پنج شنبه با حضور سران و صدها تَن از شخصیت‌ها و نخبگان کشورهای اسلامی در کوآلالامپور پایتخت مالزی آغاز شد.

پیش از آغاز اجلاس کوآلالامپور 2019، سران کشورهای شرکت‌کننده عکس یادگاری گرفتند و این اجلاس با حضور و سخنرانی سلطان عبدالله پادشاه مالزی به صورت رسمی افتتاح شد.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان ،«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از سران شرکت‌کننده در مراسم افتتاحیه این اجلاس سخنرانی  کرد.

اومشکلات فرهنگی و هویتی ،امنیتی،توسعه نیافتگی و اقتصادی رامهمترین چالش های نوظهور جهان اسلام در سطوح ملی و بین المللی، برشمردهمکاری و تعامل میان کشورهای اسلامی را برای تبدیل جهان اسلام به یک بلوک بزرگ قدرت در عرصه بین المللی ، یک اصل بی‌جایگزین دانست و برای تحقق این هدف ، 4 طرح اجرایی مهم را به اجلاس کوالالامپور پیشنهاد داد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت :اگر ما به ظرفیت های ملی و اسلامی خود برگردیم و به قدرت های درونی خود اتکا کنیم، می‌توانیم تمام چالش‌هایی را که برشمردم به فرصت‌رشد و ارتقا تبدیل کنیم.

روحانی ازدین اسلام به عنوان رکن هویت بخش در میان مسلمانان نام برد ومردم‌‍‌سالاری همراه با دین‌باوری ،علم و فناوری وهمکاری و تعامل میان کشورهای اسلامی را ازظرفیت‌های اصلی‌ ومولفه های قدرت در جهان اسلام دانست.

او همچنین گفت ایران پس از انقلاب اسلامی سه موج سهمناک  تروریسم ،جنگ و تحریم را با سرافرازی پشتِ ‌سرگذاشته ‌است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه به موضوع فلسطین هم اشاره کرد و گفت :فلسطینهمچنان مسأله اصلی جهان اسلام است و غفلت از آن و پرداختن به مسائل فرعی و تفرقه‌افکنانه یک انحراف بزرگ خواهد بود. فلسطین راه مقاومت را برگزیده‌است و در این مسیر از پشتیبانی ملت‌های مسلمان برخوردار است

تأسیس «صندوق مشترک نشست کوالالامپور برای تأمین مالی همکاری‌های فناورانه میان کشورهای اسلامی» ،تاسیس «مرکز تحقیقات مشترک در حوزه فناوری‌های هوش مصنوعی» و « امنیت سایبری» وتاسیس «بازار مشترک کشورهای اسلامی در حوزه اقتصاد دیجیتال» سه طرح‌ پیشنهادی رئیس جمهوری در این اجلاس بود.

«ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه اجلاس سران کوآلالامپور هستند.

روحانی همچنین بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) در نشست "اولویت‌های توسعه و چالش‌های جهان اسلام" طی سخنانی سیاست‌ها و راهبردهای منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران را در جمع سران کشورهای شرکت کننده در اجلاس کوآلالامپور 2019 تشریح و تببین خواهد کرد.

 

کلیدواژه

کامنت