دی ۳۰, ۱۳۹۸ ۱۶:۵۶ Asia/Dushanbe
  • ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، خروج از NPT مطرح می‌شود

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به رفتارهای غیرموجه و غیرقانونی اروپایی‌ها در قبال برجام تاکید کرد: اگر پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود، خروج تهران از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) مطرح خواهد بود.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان ،«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، با بیان اینکه تهران از مسیر حقوقی، تصمیم اخیر کشورهای اروپایی درباره فعال کردن سازوکار حل اختلاف را دنبال می‌کند،‌ اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بحث روش حل اختلاف را به صورت رسمی بعد از خروج آمریکا از برجام آغاز کرد.

ظریف افزود: ایران سه نامه در 10 مه، 26 اوت و نوامبر سال 2018 نیز به «فدریکا موگرینی» مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت و در آن به طور رسمی اعلام کرد که روش حل اختلافات را شروع کرده است.

وزیر امور خارجه ایران یادآور شد: جمهوری اسلامی پس از نامه ماه نوامبر، 7 ماه به اتحادیه اروپا فرصت داد و در مه 2019 کاهش تعهدات برجام را آغاز کرد که تقریبا دو ماه پس از آن، آثار عملی داشت.

ظریف با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گام دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، جمهوری اسلامی امکانات متعددی دارد که می‌تواند در دستور کار قرار دهد.

آلمان، بریتانیا و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 مه 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند اما تاکنون هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

آلمان، انگلیس و فرانسه (تروئیکای اروپایی) سه شنبه گذشته(14 ژانویه) نیز با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند.

 

 

 

کلیدواژه

کامنت