بهمن ۰۸, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۲ Asia/Dushanbe
  •  دومین کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های پارلمانی ایران و روسیه

دومین کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های پارلمانی ایران و روسیه با حضور«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «ویچسلاو والودین» Vyacheslav Volodin رئیس دومای دولتی روسیه  روز دوشنبه در تهران برگزار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران،  کمیسیون مشترک همکاری‌های پارلمانی را محلی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه دانست و ابراز امیدواری کرد برگزاری این کمیسیون  به تقویت مناسبات راهبردی دو کشور کمک کند.

مناسبات ایران و روسیه  طیف گسترده ای از همکاری ها را شامل می شود؛اما موضوعی که اهمیت این همکاری را در این برهه مضاعف کرده ؛ راهبردی  بودن سطح روابط دو کشور است .با توجه به این مولفه؛ مذاکرات  روسای  مجالس  ایران  وروسیه از سه جنبه  حائز اهمیت است:

جنبه نخست ؛ تاثیر گذار بودن تصمیمات  کمیسیون مشترک پارلمانی  برتقویت روابط راهبردی  دو کشور است  .

 جنبه  دوم ؛اهمیت  این نشست  ؛ توجه ویژه  مجالس دو کشور به  مسائل و چالش های پیرامونی  و چگونگی مقابله با تهدید های مشترک است .

لاریجانی در همین خصوص با اشاره به رایزنی‌های نزدیک ایران و روسیه در مسائل مختلف اظهار کرد: دو کشور گام‌های بلند مشترکی به خصوص در مبارزه با تروریسم برداشته‌اند و همچنین همکاری‌های امنیتی- نظامی خوبی دارند  که نمونه اخیر آن برگزاری مانور مشترک ایران، روسیه و چین بود.

جنبه سوم اهمیت این گفت و گوها ؛ پیگیری روند اجرایی توافقات دو جانبه و سرعت بخشیدن به همکاری های دو کشور است.

تحولات سال های اخیر در منطقه نشان داد که ایران و روسیه با چالش‌های مشابه و تهدیدات مشترک فرامنطقه‌ای مواجه اند . دومای روسیه و مجلس شورای اسلامی دو نهاد مستقل با  اختیارات وسیع هستند که تعامل میان ان ها  تاثیرات  قابل توجهی بر دفع تهدید ها و تقویت روابط اقتصادی  و پویاتر شدن همکاری های راهبردی دو کشور دارد.به همین علت استمرار تعامل و همکاری های پارلمانی یک ضرورت در روبط دو کشور است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار "ولادیمیر پوتین " رییس جمهوری روسیه در تهران / نوامبر 2017 /همکاری برای مقابله مشترک با تحریم‌های آمریکا ضد ایران و روسیه را مفید دانستند و گفتند: آمریکایی‌ها متأسفانه به یاغی‌گری خود ادامه می‌دهند که باید با تکیه بر عقل و استفاده از راه‌های صحیح با آنان برخورد شود.

رئیس جمهوری روسیه نیز در دیدار با  رهبر معظم انقلاب ،ایران را «شریکی استراتژیک» و «همسایه ای بزرگ» دانست و تصریح کرد از هر زمینه و فرصتی برای گسترش و تحکیم همه جانبه روابط استفاده می‌کنیم.

ایران  و روسیه علاوه بر برجام در باره تحولات منطقه  نیزرایزنی های  مستمر دارند. در بعد نظامی و امنیتی؛برگزاری مانور دریایی مشترک ایران با روسیه و چین دردریای عمان و شمال اقیانوس هند ،همچنین  مشارکت درروند مبارزه با تروریسم در منطقه  و پیگیری روند مذاکرات سوریه از دیگرموضوعاتی هستند  که  روابط راهبردی ایران و روسیه  شکل داده اند.  در همین راستا اوایل ژانویه مجمع گفت‌وگوی تهران با محوریت طرح "صلح هرمز" ، با حضور اندیشمندان و سیاستمداران کشورهای مختلف از جمله روسیه برگزار ‌شد. این سطح از همکاری ها ، در شرایطی که آمریکا سعی دارد مانع از همگرایی و گسترش مناسبات بین ایران و کشورهای منطقه شود، ازاهمیتی استراتژیک برخوردار است.این موضوع را رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها شرایط منطقه را به سمت دیکتاتوری بین‌المللی می‌برند ، مورد تاکید قرار داد و گفت ؛ در این شرایط همکاری‌های ایران و  روسیه بسیار مهم است.

در این جهت  باید ازهمه ظرفیت ها از جمله نقش   مجالس دو کشور برای حفظ  منافع و مصالح مشترک استفاده کرد. ایران وروسیه تا کنون نشان داده اند که نسبت به تامین امنیت ومنافع منطقه ای و بین المللی درک مشترکی دارند. دومین کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های پارلمانی ایران و روسیه نیز درهمین چارچوب برگزار شد.

 

کلیدواژه

کامنت