فروردین ۱۹, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۳ Asia/Dushanbe
  • راهکار ابوعلی سینا پزشک مشهور ایرانی برای درمان بیماریهای واگیر دار

ابو علی سینا پزشک ایرانی چند قرن پیش پیش برای پیشگیری از شیوع بیماری های مسری ماندن در خانه، نترسیدن و تقویت روحیهرا توصیه کردند.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از سرویس بین الملل ,روزنامه القدس العربی 

 ابوعلی سینا حکیم و فیلسوف مشهور ایرانی  چند قرن پیش ضمن دسته بندی بیماری های واگیردار، راههای پیشگیری از ابتلای به این بیماریها رااموزش داده بود.
در این مقاله با عنوان« ابن سینا ده قرن قبل ویروس کرونا و راههای پیشگیری از آن را اینگونه توصیف کرد» آمده است،
کاربران و پژوهشگران عرب اخیرا فیلم روسی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که موضوع آن، به زندگی پزشک و فیلسوف بزرگ ابن سینا ملقب به شیخ الرئیس اشاره دارد. این حکیم بزرگ ایرانی در این فیلم توصیه هایی برای پیشگیری از طاعون دارد که تا حد زیادی مشابه به توصیه هایی است که امروزه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا (کووید 19) می شنویم.

انتشار این فیلم در شبکه های اجتماعی موجب شد تا برخی درباره پیشگویی ابن سینا از ویروس کرونا سخن بگویند.
در بخشی از این فیلم که تولید سال 1956  میلادی  در تاجیکستان دوران شوروی  است ابن سینا که در سالهای 980 تا 1037 میلادی می زیست می گوید، به این نتیجه رسیدم که تمام بیماری های مسری از ذراتی بسیار ریز(ویروس) که به چشم دیده نمی شود ایجاد می شوند، این ذرات بسیار بی شمارند و موجب تب و مرگ سیاه(طاعون) می شوند، این ذرات به هر چیزی مثل دست، مو و لباس می چسبند.
در ادامه ابن سینا ار راههای پیشگیری از طاعون سخن می گوید، وی سخنانش را اینگونه آغاز می کند، از بیماری نترسید، از تجمعات دوری کنید زیرا ویروس از طریق هوا نیز منتشر می شود، مساجد و بازارها باید به صورت موقت تعطیل شوند. همه باید در خانه خود نماز بخوانند، وجوه نقد باید با سرکه ضد عفونی شوند، هر کسی که از چنین بیمارانی نگهداری می کند باید در دماغش پنبه آغشته به سرکه فرو کند و برگ گیاه درمنه را بجود.
پرفسور حاتم غزال در این باره نوشت، در بخش از فیلم منتشر شده ابن سینا از ویروس طاعون می گوید، ببینید چقدر دقیق دلیل بروز، روند انتشار و چگونگی پیشگیری از ابتلای به ویروس را توصیف می کند، می گوید از سرکه برای ضدعفونی کردن دست و لباس استفاده کنید چنانچه به قرنطینه شدن توصیه می کند. گویا تنها چیزی که باقی می ماند آزمایش دی ان ای است که او درباره آن سخن نگفته است.
سناء ابراهیم از کاربران فعال در اینترنت می نویسد،آنچه موجب شگفتی است اینکه اولین توصیه او نترسیدن از ویروس است، به عقیده من اولین اقدام موثر در افزایش قدرت دفاعی بدن، نترسیدن است، در این ویدیو هوشیاری و آگاهی در حد عالی است. در فیسبوک، هیچ پزشکی را ندیده ام که درباره تبعات ترس از ویروس سخن بگویند، ترس از ویروس تاثیر عجیبی در تضعیف سیستم دفاعی بدن دارد.

 

کلیدواژه

کامنت