خرداد ۰۷, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۲ Asia/Dushanbe
  • پیام رهبر معظم انقلاب به مجلس یازدهم؛ تاکید بر انتظارات و راهبردهای کلیدی

فعالیت یازدهمین  دوره مجلس شورای اسلامی امروز /چهارشنبه /طی مراسمی با پیام رهبر معظم انقلاب آغازشد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ دربخشی از این پیام  با تأکید بر اینکه «اقتصاد و فرهنگ» در صدر اولویتهای کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.

رهبر انقلاب  ، با اشاره به یک وظیفه نزدیک مجلس یعنی تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور خاطرنشان کردند: توجه به این وظیفه و نیز توجه به کاهش نقش تعیین‌کننده نفت خام در منابع مالی دولت که فرصت مغتنمی برای ترسیم خط اقتصادی کشور است، توصیه دیگر اینجانب به شما عزیزان است.
پیام رهبر معظم انقلاب بر نکاتی تاکید دارد که لازمه مجلسی پر ثمر و پر کار و تاثیر گذار برای دوره های آینده است .

در شرایط کنونی با توجه به شرایط تحریمی، ضرورت بکار بستن توانایی های داخلی برای عبور از این شرایط و توجه به معیشت و اقتصاد و ایجاد امید و تقویت همبستگی از مهمترین اولویت‌های مجلس یازدهم است.
در این چارچوب  حل مسائل اقتصادی متناسب با نیاز‌های مردم ، کنترل وضع بازار، مهار نقدینگی و حمایت از فعالیت های  دانش بنیان از مهمترین اولویت‌هایی است که مجلس باید به آن‌ها توجه بیشتری داشته باشد.  در این حال تنظیم شاخص ها و اهداف کلان برنامه هفتم توسعه کشورنیز موضوعی راهبردی است که نیازمند برنامه‌ای برخورداری از الزمات قانونی ونظارت بر  اجرای دقیق از سوی مجریان است. در این ارتباط  فعال‌تر شدن کمیسیون‌های تخصصی می‌تواند یکی از اولویت‌های مجلس جدید باشد؛ کمیسیون‌هایی که با استفاده از بدنه کارشناسی و اجرایی با ارائه راه کار‌های مناسب می‌تواند به تصمیم گیری های مجلس در حوزه‌هایی همچون اشتغال، صنعت، کشاورزی، تجارت، مسائل فرهنگی و اجتماعی کشور با توجه به اینکه امسال، بنام سال جهش تولید نامگذاری شده است، سرعت ببخشد.

بی تردید ؛مجلس با هر ترکیب و سلیقه ای  محل تعامل و درک و فهم مشترک از مشکلات است و هر زمان که این دو در کنار هم  قرار گرفته اند برآیند ان به نفع مصالح و پیشرفت واقتدار ملت ایران در مقابل فشارها و تهدید ها بوده است .

حجت الاسلام «مرتضی آقاتهرانی» دبیرکل جبهه پایداری و منتخب مردم تهران می گوید :با توجه به نیازها و ضرورت های تصمیم سازی و قانونی روحیه‌ای که اکنون از مجلس یازدهم و نمایندگان آن یاد می‌شود، قوه مقننه در دوره یازدهم، خود بر انجام وظایف قانونی خود و پرهیز از لابی‌های شخصی و سیاسی تاکید خواهد داشت .

آنچه مسلم است ، اولویت مجلس یازدهم قطعا  پاسخ به مطالبات بحق مردم است . از اینروانتظار می‌رود، دوره جدید قانونگذاری که ترکیبی از نیرو‌های جوان و با تجربه در حوزه‌های مختلف اجرایی و مسئولیتی است، با استفاده ازظرفیت های قابل توجه و اختیارات مجلس اولویت‌ها و نیاز‌های اساسی کشور رادر بالاترین سطح مورد توجه قرار دهد.ازاین دید گاه پیام رهبر انقلاب به مجلس یازدهم  نقشه راه و راهگشای حرکت در این مسیر است .

 

کلیدواژه

کامنت