خرداد ۱۲, ۱۳۹۹ ۱۶:۲۳ Asia/Dushanbe
  • درمان ۸۰ بیماری صعب العلاج با سلول بنیادی خون بند ناف در پژوهشگاه رویان

۸۰ بیماری صعب العلاج با سلول بنیادی خون بند ناف در پژوهشگاه رویان درمان می شوند.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان،80 بیماری شامل ۵ گروه از بیماران لاعلاج، شانس درمان با سلول های بنیادی خون ساز را دارند که در حال حاضر بیشترین کاربرد در درمان بیماری های خونی همچون تالاسمی، انواع سرطان خون، نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی ثبت شده است.

عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با اشاره به پروژه‌های متعدد رویان برای درمان بیماری‌ها، گفت: به طور کلی، پروژ‌ه های مختلفی در زمینه‌های مغز، علوم شناختی، ارتوپدی، MS، پارکینسون و قلب در رویان تعریف شده است. در برخی بیماری ها به نتایج خوبی در درمان عملیاتی رسیده‌ایم که از جمله این بیماری‌ها، می توان بیماری های استخوان و غضروف، پوست، بیماری های چشم و بیماری های سیستم عصبی، بیماری‌ لک و پیس و درمان سوختگی ها را مثال زد.

اوهمچنین افزود:درباره بیماری‌های دیگری از جمله بیماری MS و پارکینسون نتایج خوبی در کارآزمایی بالینی به دست آورده‌ایم و همچنین برای آغاز کارآزمایی بالینی روی بیماری قطع نخاع در مدل انسانی آمادگی داریم، در زمینه درمان بیماری های انسداد عروق اندام تحتانی یا بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های سیستم عصبی در مرحله تحقیقات بالینی هستیم.

شاهوردی می‌گوید: کار متخصصان رویان به همین جا ختم نمی شود و این پژوهشگاه به عرصه‌های جدیدی از جمله مطالعه سلول های بنیادی سرطان‌زا و بیماری دیابت هم ورود پیدا کرده است. 

اودر موردبیماری‌های لاعلاجی که با سلول‌های بنیادی درمان می‌شوندهم گفت:  گروه اول؛ بیماری‌های خونی بدخیم؛ مانند سرطان‌های حاد و مزمن، گروه دوم؛ بیماری‌های خونی غیر بدخیم؛ مانند تالاسمی ماژور،‌کم کاری مغز و استخوان، گروه سوم؛ بیماری‌های نقص ایمنی ارثی و کشنده که با پیوند سلول‌های بنیادی درمان می‌شوند.گروه چهارم؛ بیماری‌های متابولیک ارثی است که بسیار پرهزینه و کشنده هستند که قسمت اعظم این بیماران هم برای پیوند سلول های بنیادی خون‌ساز مراجعه می‌کنند و گروه پنجم؛ برخی از تومورهای جامد که برای درمان نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز دارند.

 

کلیدواژه

کامنت