شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱ Asia/Dushanbe

فیلم سینمایی "خورشید" ساخته «مجید مجیدی» کارگردان ایرانی جایزه "فانوس جادویی" بخش جنبی جشنواره ونیز را از آن خود کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، فیلم ایرانی "خورشید" داستان گروهی از کودکان کار است که دنبال گنج می‌گردند، غافل از اینکه این گنج خود آنان هستند.

همچنین در این جشنواره  روح الله زمانی بازیگر نوجوان فیلم خورشید، جایزه مارچلو ماستریونی را برای بهترین بازیگر جوان پدیده کسب کرد.
هفتاد و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز از دوم سپتامبر تحت تدابیر شدید بهداشتی در ایتالیا آغاز به کار کرده است؛ در این جشنواره 18 فیلم از جمله فیلم سینمایی "خورشید" ساخته «مجید مجیدی» برای تصاحب جایزه شیر طلایی با هم رقابت کردند.

«مجید مجیدی» اولین کارگردان ایرانی است که نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود و فیلم "بچه‌های آسمان" او جزو پنج نامزد نهایی دریافت بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار در سال 1998 بود.

جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان و یکی از سه جشنواره مهم فیلم در اروپا اواخر تابستان هر سال میزبان سینمادوستان است.

هفتادوهفتمین دوره این جشنواره، با وجود شیوع کرونا، از ۲ تا ۱۲ سپتامبر برگزار شد و در پایان با اعطای جایزه شیر طلایی به فیلم ناکجاآباد ساخته کلوئی ژائو به کار خود پایان داد. 

کلیدواژه