مهر ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۷ Asia/Dushanbe
  • افشای اسناد همکاری خانواده محمدرضا پهلوی با صدام علیه ایران

شبکه الإتّجاه عراق در خبری اختصاصی اعلام کرد بر اساس اسناد امنیتی این کشور، خانواده شاه سابق ایران به دیکتاتور عراق در جنگ علیه جمهوری اسلامی کمک می‌کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق نوشت: اسناد دستگاه اطلاعات رژیم سابق  از همکاری خانواده محمدرضا پهلوی شاه سابق ایران و دستیاران او در کمک به رژیم صدام برای آغاز جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد.

طبق این اسناد، خانواده محمد رضا پهلوی پس از فرار از ایران، با کمک برخی نزدیکان تیمور بختیار نخستین رییس سازمان اطلاعات و امنیت ایران (ساواک) و شاپور بختیار نخست وزیر رژیم پهلوی به صدام کمک کردند تا در جنگ به برخی اهداف خود برسد.

این اسناد نشان می دهد برخی تجهیزات نظامی همچون جنگنده های آمریکایی و فرانسوی که ایران در زمان محمدرضا پهلوی خریده بود، با موافقت فرح پهلوی همسر شاه به رژیم عراق تحویل داده شد تا از آن برای هدف قرار دادن شهرهای ایران استفاده کند.

تیمور بختیار نخستین رییس ساواک در رژیم پهلوی پس از آنکه با شاه ایران دچار اختلاف شد به عراق رفت.

طبق گزارش‌های امنیتی عراق، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخی نزدیکان تیمور بختیار واسطه خانواده پهلوی برای کمک به صدام در جنگ با ایران بودند.

ارتش متجاوز رژیم صدام دیکتاتور عراق 31 شهریورماه سال 1359 برابر با 22 سپتامبر 1980 با این تصور که در مدت یک هفته تهران را فتح خواهد کرد، جنگ گسترده‌ای را علیه ایران آغاز کرد که هشت سال به طول انجامید.

کلیدواژه

کامنت