مهر ۲۷, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۹ Asia/Dushanbe
  • وزارت خارجه ایران: طبق قطعنامه 2231 محدودیت های تسلیحاتی ایران لغو شد
    وزارت خارجه ایران: طبق قطعنامه 2231 محدودیت های تسلیحاتی ایران لغو شد

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: ایران از امروز می‌­تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را از هر منبعی بدون محدودیت قانونی و صرفاً براساس نیازهای دفاعی خود تهیه کند و همچنین می تواند بر مبنای سیاست­‌های خود تسلیحات دفاعی صادر کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا؛ در این بیانیه آمده است: امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه جهانی است که برخلاف تلاش­ های رژیم ایالات متحده از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صیانت کرده است.

این بیانیه می افزاید: بر اساس یکی از نوآوری­‌های برجام، پایان قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌­های تسلیحاتی و ممنوعیت­‌های مسافرتی نیازمند هیچگونه تصویب قطعنامه‌­­ جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سنگ بنای سیاست خارجی‌اش را رد سلطه و فشار در هر شکل آن توصیف و تاکید کرد: تحمیل هرگونه محدودیت هیچگاه از جانب ایران به رسمیت شناخته نشده است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه دکترین دفاعی ایران بر پایداری عظیم مردم و توانمندی­‌های بومی استوار است آمده است: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بومی، نیازهای دفاعی خود را تأمین کرده است و همچنان محور اصلی و اساسی همه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حفظ قدرت دفاعی بوده و خواهد بود.

در پایان این بیانیه آمده است: ایالات متحده که نیرنگ­‌های غیرقانونی و بدخواهانه اش  در تلاش برای نقض هر چه بیشتر قطعنامه شورای امنیت در سه ماه گذشته چندین بار در شورای امنیت به طور قاطع رد شده است، باید رویه مخرب خود را در قبال قطعنامه ۲۲۳۱ رها کرده، به پایبندی کامل به تعهدات‌ خود بر اساس منشور ملل متحد بازگردد، اقدامات مغایر با حقوق بین­‌الملل و نادیده گرفتن نظم بین‌­المللی را متوقف کند و از دامن زدن به بی ثباتی در منطقه غرب آسیا اجتناب ورزد.

با وجود تشدید تلاش‌های چند ماه اخیر آمریکا  برای تمدید محدویت‌های تسلیحاتی ایران مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ و توسل به راهکارهای مختلف از قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت سازمان ملل گرفته تا لابی و اعمال فشار بر برخی کشورها برای همراهی با آن به منظور جلوگیری از لغو این محدودیت‌ها، این محدودیت‌ها بامداد امروز (یکشنبه) ۱۸ اکتبر/۲۷ مهر ماه ساعت ۳:۳۰ بامداد و در پنجمین سالگرد برجام به صورت خودکار برداشته شد

بیشتر بخوانید:

روحانی: 10 سال تحریم ظالمانه یکشنبه ‌آینده رفع می‌شود

محدودیت‌های تسلیحاتی ایران 18 اکتبر پایان می‌یابد

ناامیدی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

کلیدواژه