آبان ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۵ Asia/Dushanbe
  • سیاست اسلام هراسانه فرانسه با واکنش مسلمانان جهان روبه رو شده است
    سیاست اسلام هراسانه فرانسه با واکنش مسلمانان جهان روبه رو شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی از جوانان فرانسوی خواستند از رییس جمهور خود بپرسند چرا از توهین به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟

اظهارات امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه در تأیید کاریکاتورهای توهین‌آمیز به پیامبر اسلام (ص) باعث خشم مسلمانان در سراسر جهان شده است. حضرت آیت الله خامنه‌ای چهارشنبه‌شب در پیام خود به جوانان فرانسوی چند سوال را مطرح کردند: آیا دشنام دادن و توهین کردن به چهره های درخشان و مقدس، آزادی بیان است؟ آیا چنین رفتاری توهین به شعور ملت فرانسه که مکرون را به ریاست خود انتخاب کرده اند نیست؟ چرا تردید کردن در هولوکاست جرم است و اگر کسی چیزی در این زمینه نوشت باید به زندان برود، اما اهانت به پیامبر آزاد است؟

پیام رهبر معظم انقلاب به جوانان فرانسه در پی اهانت مکرون به پیامبر اسلام (ص)

برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه در چارچوب دموکراسی و آزادی بیان سیاست و منافع سیاسی خود را پیش می‌برند. اسلام‌هراسی در غرب در حالی در فرانسه دنبال می‌شود که دین مبین اسلام، دین صلح و دوستی است و پیامبر گرامی اسلام (ص) نقطه وحدت مسلمانان است. احترام گذاشتن به ادیان مختلف، اساس محبت و صلح و اعتمادسازی بین مردم است.

افراط گرایی در خدمت منافع سیاسی

افراط‌گرایی در هر دین و مذهبی محکوم است اما از آن بدتر این است که چنین تحرکاتی به ابزاری در خدمت پیشبرد منافع سیاسی مقامات فرانسوی تبدیل شود. دفاع رییس جمهوری فرانسه از توهین به پیامبر گرامی اسلام (ص) به بهانه آزادی بیان و عقیده، به صلح و همزیستی‌سازنده بین پیروان ادیان مختلف کمک نمی‌کند و حتی سبب نگرانی در جهان می‌شود. کاردینال مار لوئیس رافائل ساکو، کشیش کلیسای کلدانی عراق و جهان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای تاکید می کند: «همه ادیان باید منبعی برای محبت، صلح، همکاری و اعتمادسازی بین مردم باشند و نه اینکه نفرت و خشونت را ترویج کنند.»

نکته جالب اینکه دفاع رییس جمهوری فرانسه از اقدام نشریه شارلی‌ابدو در نشر کاریکاتورهای توهین آمیز درباره پیامبر اسلام (ص) در حالی است که اگر فردی در همین جامعه فرانسه در برخی موضوع‌های تاریخی مانند هولوکاست تردید کند، محاکمه خواهد شد. این دوگانگی در جامعه غرب به ویژه فرانسه، رویکردی غالب بوده و در سایه همین سیاست، برخی کشورهای غربی راهبرد خود را در برابر جهان اسلام تعریف کردند که اسلام‌هراسی اصل ثابت آن است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه

کامنت