آذر ۰۳, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۹ Asia/Dushanbe
  • تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به سانتریفیوژ؛ آغاز مرحله تازه ای از غنی سازی

جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای تضمین منافع ایران در برجام  تصمیم گرفت بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق در یک اقدام زمانبندی شده طی 5مرحله به حالت تعلیق در آورد .

این اقدامات شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد؛ افزایش سطح غنی‌سازی به ۴.۵ درصد و برداشتن محدودیت‌ها درارتباط با فعالیت‌های تحقیق و توسعه بوده است. براساس گام پنجم و نهاییِ توقف اجرای داوطلبانه تعهدات هسته ای، جمهوری اسلامی ایران آخرین مورد  از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار گذاشت.

اکنون تازه ترین گام هسته ای ایران، آغاز مرحله تازه ای از غنی سازی با تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم یا یو.اف.۶ به سانتریفیوژ است.

« کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین در مصاحبه ای در این باره گفت؛ در نطنز علاوه برسانتریفیوژهای نسل یک، یک زنجیره ۱۷۴ تایی از سانتریفیوژهای جدید آی.آر.ام دو نیز به غنی سازی خواهد پرداخت.

سیاست یک جانبه و غیر منطقی امریکا در نقض برجام  و عمل نکردن اروپایی ها به تعهدات برجامی، ایران را به این نتیجه رسانده است که نباید منتظروعده های بدون پشتوانه باشد. همانگونه که سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین تصریح کرده است؛ در برجام درکنار رفع تحریم ها، مقوله ای نیز به نام آثار رفع تحریم در حوزه های مختلف وجود دارد، یعنی این که ایران باید عملا این آثار را ببیند. 

اگر آنها خواهان برگشت پذیری اقدامات جبرانی ایران هستند، حتما به تعهدات خود از طریق اعاده توازن به برجام و رفع تحریم ها عمل کنند.

«مهدی فضائلی»کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: " تصمیمی که جمهوری اسلامی ایران و شورای عالی امنیت ملی در ماه می 2019 گرفتند بسیاردرست، معقول و در چارچوب برجام بود. جمهوری اسلامی ایران اقدامات مختلفی  را برای انجام دادن دارد؛ مثل شروع مجدد فعالیت‌ها در تأسیسات هسته‌ای فردو یا افزایش سطح غنی سازی افزایش حجم ذخایر اورانیوم غنی‌شده."

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، چندی قبل در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدید "آی آر 6" در مجتمع غنی سازی نطنز گفت: این سانتریفیوژها، 10 برابر سانتریفیوژهای نسل اول می توانند غنی سازی اورانیوم را انجام دهند.

طبق گزارش آژانس، فعالیت های غنی سازی در نطنز و فردو، از جمله با ماشین های جدید و غنی سازی تا ۴.۵ درصد و فراتر از ۳.۶۷ درصد مقرر در برجام، همچنان ادامه دارد. ایران قبل از برجام سه برابر میزان فعلی و حدود ۳۶ برابر میزان مقرر در برجام اورانیوم غنی شده داشت، اما هیچگاه از فعالیت های صلح آمیز منحرف نشده است. جمهوری اسلامی ایران، بالاترین سطح از همکاری و پذیرش بازرسی های آژانس درمیان کشورهای عضو را دارد وسالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی از ایران انجام می شود.

افزایش سطح غنی سازی، واکنشی بر اساس حقوق ایران درچارچوب برجام  است که  در عین حال نشان می دهد ایران نمی‌تواند از یک طرف متعهد به برجام و از سوی دیگر نظاره‌گر تحریم‌ها و تضعیف سیاسی- اقتصادی خود باشد.

بیشتر بخوانید:

آغاز عملیات گازدهی سانتریفیوژهای پیشرفته نسل جدید در مجتمع غنی سازی نطنز

آغاز غنی سازی و تولید دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای "فُردو"

ظریف: تیم‌ب با توهم عدم غنی‌سازی ایران در حال فریب دادن ترامپ هستند

کلیدواژه