آذر ۰۸, ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶ Asia/Dushanbe
  • باز هم ترور یکی دیگر از دانشمندان هسته ای ایران
    باز هم ترور یکی دیگر از دانشمندان هسته ای ایران

«محسن فخری زاده» رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران عصر دیروز (جمعه) در یک حمله تروریستی در حومه تهران به شهادت رسید.

این نخستین بار نیست که یک دانشمند ایرانی هدف اقدام تروریستی قرار می گیرد . با توجه به موارد مشابه ازاین  ترورها در سال های قبل ؛ دو پرسش اساسی  مطرح می شود :

نخست انکه؛ انگیزه‌ و اهداف ترور دانشمندان و بویژه نخبگان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران چیست؟

دوم آنکه ، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران توسط کدام دولت‌ها و سازمان های تروریستی طراحی وبا همکاری چه عناصری انجام می شود؟

بی تردید  یکی از اهداف این ترورها ایجاد وقفه در  رشد و بالندگی ایران در مباحث علمی، دفاعی  و دانش هسته ای است . شخصیت های ایرانی ترور شده، دانشمند بوده اند و هیچ گونه تهدیدی برای کشورهای دیگر ایجاد نکرده اند .تنها دلیل ترور آنها ترس از دانش آنها و پیشرفت  ملت ایران است.شهید  فخری زاده نیز از جمله دانشمندان برجسته ویکی از پنج شخصیت ایرانی است که در فهرست ۵۰۰ نفری قدرتمندترین افراد جهان از سوی نشریه آمریکایی فارین پالیسی معرفی شده است .

اما در پاسخ به سوال دوم باید گفت ؛عوامل رژیم صهیونیستی پیش از این چند دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کرده اند. ترور منوچهر شهریاری و مسعودعلیمحمدی ، از جمله این اقدامات تروریستی است . ترور محسن فخری زاده نیزازهمین زاویه مورد توجه محافل خبری  قرارگرفته است .شبکه  خبری المیادین در گزارشی پس از انتشار خبر ترور دانشمند برجسته ایران ؛ به نقل از رسانه های صهیونیستی از احتمال دست داشتن تل اویوو در این ترور به اظهارات اخیر نتانیاهو اشاره کرد که گفته است ؛ "این هفته کارهای زیادی انجام داده ام که نمی توانم در باره همه انها حرف بزنم ".

«رونن برگمن» خبرنگار و تحلیلگر امنیتی  اسرائیلی درمارس 2019 ، فاش کرد که موساد ۱۵ دانشمند ایرانی را شناسایی کرده و ۶ نفر از آن‌ها را که عمدتاً هنگام صبح در مسیر محل کارشان بودند، با بمب‌هایی که به خودروهای‌شان الصاق می‌شد، هدف قرار داد.

نشریه آلمانی «اشپیگل» نیزدر گزارشی پس از شهادت شهید «داریوش رضاییان»،نوشت؛ ترور دانشمندان ایرانی کار موساد است . 

 قرار داشتن نام برخی دانشمندان ترورشده در گزارش های محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و دسترسی سازمان های صهیونیستی  به  اطلاعات محرمانه  آژانس ؛ موضوع مهم دیگری است که در ان زمان به شکل معنا داری ارتباط میان این جریان ها و ترورها را مطرح کرد .

«سیمور هرش» روزنامه ‌نگارتحلیلگر آمریکایی هم درمقاله ای  با اشاره به اینکه ترور دانشمندان ایرانی پروژه‌ای مشترک میان اسرائیل و آمریکا  است ، نوشت؛ آمریکا از مدت‌ها قبل گروهی از اعضای منافقین را در صحرای «نوادا» برای انجام عملیات‌های خرابکارانه و ترور آموزش داده است.

در حالیکه  کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم از هر فرصتی با  اتهام های ساختکی و سناریو سازی های مختلف سعی می کنند ایران را عامل تروریسم و نا امنی  نشان دهند اکنون باید دید آیا این اقدامات تروریستی چگونه از نگاه مجامع بین‌المللی محکوم می شود؟

دشمنان ملت ایران  نشان داده اند که برای رسیدن به اهداف خود از هیچ جنایتی از ترورسردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در نابودی داعش و مبارزه با تروریسم مورد حمایت امریکا ؛اسراییل وعربستان نقش بزرگی داشت؛ تا حذف فیزیکی و ترور دانشمندان ایرانی در عرصه های علمی و دفاعی رویگردان نبوده اند .این جنایات  قطعا تحت پیگیری قرارمی گیرد و پاسخ ان داده خواهد شد . اگرچه ازدست دادن نخبگان و دانشمندانی همچون محسن فخری زاده برای ملت ایران یک ضایعه است ،اما طراحان این جنایات  بازهم دچار خطای محاسباتی شده اند ؛چراکه رویش های علمی در ایران نهادینه شده است و قطعا  راه این شهیدان با عزم و اراده قوی تری دنبال  خواهد شد .

بیشتر بخوانید:

ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای ایران در تهران

واکنش مقامات ایران به ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته ای این کشور

 

کلیدواژه