آذر ۲۳, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۵ Asia/Dushanbe
  • چاووش اوغلو: اردوغان از حساسیت‌های پیرامون شعر خوانده شده آگاه نبوده است
    چاووش اوغلو: اردوغان از حساسیت‌های پیرامون شعر خوانده شده آگاه نبوده است

در پی واکنش های گسترده ایرانیان به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان در باکو، وزیر امور خارجه ترکیه در تماس با همتای ایرانی اش بر روابط نزدیک و دوستانه میان دو کشور و سیاست قطعی حُسن همجواری آنکارا تاکید کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه شنبه شب در تماس  تلفنی با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران اطمینان داد: رییس جمهوری ترکیه به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و سرزمینی ایران احترام کامل گذاشته و از حساسیت‌های پیرامون شعر قرائت‌شده نیز آگاه نبوده و آن را فقط در ارتباط با لاچین و قره‌باغ می‌دانسته و به همین دلیل آن را در مراسم رژه باکو خوانده است.

وزیر امور خارجه ایران نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر اهمیت روابط دوستانه و حاکی از‌ احترام دو کشور و نیز روابط صمیمانه میان رییس جمهوری ترکیه و مقامات جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد: روابط دوجانبه در بستر اعتماد متقابل بیش از پیش گسترش یابد.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه پنجشنبه گذشته (10 دسامبر) در جشن پیروزی جنگ قره‌باغ در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شعری در رابطه با «رود ارس» خواند که علیه تمامیت ارضی ایران محسوب می‌شد. 

وزارت امور خارجه ایران نیز روز جمعه با احضار سفیر ترکیه در تهران و اعلام مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی به اظهارات جدایی طلبانه اردوغان، پاسخ فوری دولت ترکیه در این باره را خواستار شد.

این اظهارات اردوغان با مخالفت های گسترده مردم ایران در شبکه های اجتماعی و رسانه ها رو به رو شد.

 

بیشتر بخوانید:

 

 

 

کلیدواژه