دی ۰۱, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰ Asia/Dushanbe
  • مردم تاجیکستان تلاش کرده‌اند زبان و ادب فارسی را حفظ کنند
    مردم تاجیکستان تلاش کرده‌اند زبان و ادب فارسی را حفظ کنند

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تاجیکستانی ها را فرزندان واقعی کمال الدین خجندی خواند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا؛ حجت‌الله ایوبی در آیین گشایش نمایشگاه «بلبل چمن‌های خجند» که برای پاسداشت هفتصدمین سالگرد تولد کمال‌الدین خجندی به صورت مجازی برگزار شد گفت:همه کسانی که سرزمین گرم تاجیکستان را دیده‌اند می‌دانند که در آنجا زبان فارسی را به درستی می‌شنویم و پیدا می‌کنیم چون مردم تاجیکستان تلاش کرده‌اند زبان و ادب فارسی را حفظ کنند.

وی افزود: آنها برای اینکه اشعار فردوسی، سعدی و کمال‌الدین خجندی را به درستی بخوانند تلاش زیادی کرده‌اند و توجه ویژه‌ای به فرهنگ و ادب فارسی دارند و علاقه آنان به شعر و ادب، اشعار فارسی را حفظ کرده است و به راستی تاجیکان فرزندان واقعی کمال‌الدین خجندی هستند.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به روند رو به تغییر جهان ادامه داد: وقتی به گذشته و ریشه های خود برمی‌گردیم، نقاط مشترک زیادی می یابیم و احساس یگانگی و همدلی می‌کنیم و این برای ما باعث خوشحالی و خوشنامی است.

ایوبی اظهار کرد: در یونسکو تلاش ما این است که به این میراث مشترک بپردازیم و با برقراری امکان دیدار بزرگان فرهنگ و هنر در کشورهای هم فرهنگ زمینه را برای  وحدت و همدلی پایدار ایجاد کنیم.

  • نکوداشت کمال خجندی در نمایشگاه اینترنتی «بلبل چمن­ های خجند»

نمایشگاه «بلبل چمن­ های خجند» به بهانه نکوداشت کمال‌الدین مسعود خُجندی معروف به شیخ کمال و کمال خجندی از عارفان و شاعران پارسی‌گوی سده هشتم قمری برپا شده است.

در این نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد میرحسین زَنوزی از ایران و آثار نقاشی استاد محمدکریم رقیب‌اف از کشور تاجیکستان در گالری مجازی یونسکو به آدرس https://gallery.irunesco.org/ قابل بازدید است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه