دی ۲۲, ۱۳۹۹ ۱۷:۴۱ Asia/Dushanbe
  • ولایتی: روسیه و چین تا آنجا که توانستند به ایران کمک و به تعهدشان در برجام عمل کردند
    ولایتی: روسیه و چین تا آنجا که توانستند به ایران کمک و به تعهدشان در برجام عمل کردند

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل گفت: شرط بازگشت آمریکا به برجام ، لغو همه تحریم های ظالمانه این کشور ضد جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش رادیو تاجیکی  صدای خراسان؛ «علی‌اکبر ولایتی» مشاور رهبر انقلاب معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگاران افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته ای در سال 2015 در همان مهلت مقرر و تعهد با ۱+۵ ، فعالیت‌های هسته ای را کاهش داد و هیچ تأخیری در این زمینه نداشت، امّا در طرف مقابل آمریکایی‌ها به‌صورت مقطعی بعضی از تحریم‌ها را برمی‌داشتند و در فاصله‌های کوتاهی تمدید می‌کردند و در نهایت از این توافق خارج شدند.

ولایتی با ابراز تاسف از اینکه سه کشور  فرانسه، آلمان و انگلیس به عنوان نمایندگان اتحادیه‌ اروپا در تبعیت از آمریکا محدودیت‌های زیادی را برای ایران تحمیل کردند یادآور شد که در این مدت روسیه و چین تا آنجایی که توانستند به ایران کمک و به تعهدشان در برجام عمل کردند.

مشاور رهبر انقلاب معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل تاکید کرد: با چنین سابقه‌ای از طرف آمریکایی در انجام تعهداتشان ایران حق دارد به ادامه مذاکره بدبین باشد؛ به‌علاوه این که ایران  از این بدعهدی ها خسارت دیده است و باید خسارت‌هایش تأمین و جبران شود.

ولایتی اضافه کرد: هر دولتی که عضو معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای(NPT) باشد حق دارد از مزایای صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کند و هیچ کشوری نمی‌تواند در عصر حاضر خودش را از استفاده‌ صلح‌آمیز انرژی اتمی محروم کند.
 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه