بهمن ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۸ Asia/Dushanbe
  • شمخانی بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان تاکید کرد
    شمخانی بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان تاکید کرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه در دیدار با هیئت سیاسی طالبان در تهران تاکید کرد: راهبرد آمریکا در افغانستان، تداوم جنگ و خون ریزی است.

 به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران؛ علی شمخانی در این دیدار با اشاره به سابقه شرارت و جنگ افروزی آمریکا در منطقه گفت: آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستانی دنبال می‌کند تا آن‌ها را مقصر ناامنی و بی ثباتی نشان دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت آمیز تاکید کرد.

 شمخانی، امنیت افغانستان به ویژه در استان‌های هم مرز با ایران را امری غیر قابل چشم پوشی برای ایران دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرد.

 

برادر: به آمریکا اعتماد نداریم

ملا عبدالغنی برادر نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از روند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بدعهدی‌های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح تاکید کرد ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد می‌جنگیم.

معاون دفتر سیاسی طالبان اضافه کرد: ما معتقدیم که در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت کنند.

ملا عبدالغنی برادر همچنین بر اهمیت حفظ امنیت مرز‌های افغانستان و ایران تاکید کرد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

 ملا عبدالغنی برادر معاون دفتر سیاسی طالبان روز سه شنبه در سفری رسمی برای دیدار با مقامات ایران وارد تهران شد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه