اسفند ۰۸, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۴ Asia/Dushanbe
  • تاکید ایرانیان بر لزوم اجرای کامل تعهدات برجام توسط آمریکا قبل از هرگونه مذاکرات جدید
    تاکید ایرانیان بر لزوم اجرای کامل تعهدات برجام توسط آمریکا قبل از هرگونه مذاکرات جدید

نظرسنجی دانشگاه مریلند و موسسه کانادایی «ایران پُل» Iran poll نشان می دهد، اکثریت مردم ایران معتقدند تا قبل از بازگشت آمریکا به برجام و اجرای کامل تعهدات توسط این کشور، نباید با آمریکا مذاکره کرد.

در نظرسنجی تلفنی دانشگاه مریلند و «ایران پُل» که نتایج آن پنجشنبه منتشر شد، نظر ایرانی‌های شرکت‌کننده درخصوص موضوعات مختلف مرتبط با برجام و آمریکا مورد پرسش قرار گرفته است.

ننایج این نظر سنجی نشان می دهد ، ۶۷٪ مردم ایران معتقدند باید به سمت خودکفایی و اقتصاد مقاومتی حرکت کنند ؛ ۲۹٪ پرسش شوندگان گفته اند باید سعی کنیم با کشورهای دیگر تجارت کنیم.

 ۸۵٪ شرکت کنندکان در این نظرسنجی عملکرد سیستم درمانی ایران در بحران کرونا را بسیار خوب و تا حدی خوب ارزیابی کرده اند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی ، ۷۰٪ مردم معتقدند آمریکا در پی جلوگیری از رسیدن محصولات حیاتی و بشردوستانه به ایران است.

۶۰٪ شرکت کنندگان گفته اند ، آمریکا در صورت بازگشت به برجام به تعهدات خودش عمل نخواهد کرد ؛ ۸۴٪ افراد تاکید کرده اند از آمریکا بدشان می‌آید.

همچنین ۵۱٪ شرکت کنندگان گفته اند با برجام موافقند و ۴۱٪ نیز مخالف آن هستند.

۶۹٪ تاکید کرده اند تا قبل از بازگشت آمریکا به برجام و اجرای کامل تعهدات توسط این کشور، نباید با آمریکا مذاکره کرد و  ۲۸٪ معتقدند باید با دولت بایدن برای قرارداد جدید مذاکره کرد. 

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد ۸۸٪ مردم معتقدند فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه ، ایران را کشور امن تری کرده است که نشان از افزایش 13 درصدی درمقایسه با نظرسنجی ماه می سال ۲۰۱۹ دارد.

کلیدواژه