اسفند ۱۲, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸ Asia/Dushanbe
  • بایدن: تا غنی‌ سازی اورانیوم در ایران متوقف نشود، تحریم‌ها را لغو نخواهیم کرد
    بایدن: تا غنی‌ سازی اورانیوم در ایران متوقف نشود، تحریم‌ها را لغو نخواهیم کرد

معاون وزیر خزانه داری دولت بایدن بدون درس گرفتن از سیاست شکست خورده دونالد ترامپ علیه ایران متعهد شد که تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را اعمال کند.

به گزارش رادیو تاجیکی خبرگزاری رویترز، والی آدیمو معاون وزیر خزانه داری دولت جو بایدن در پاسخ به پرسش های اعضای کمیته مالی سنا گفت که ایران فقط در صورت از سرگیری تعهدات توافق هسته ای ۲۰۱۵ باید از کاهش تحریم‌ها برخوردار شود.

پیش از این نیز جو بایدن رییس جمهوری آمریکا که خود از خروج ترامپ از برجام انتقاد می‌کرد گفت که تا غنی‌ سازی اورانیوم در ایران متوقف نشود، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

 

در پی پیشنهاد اتحادیه اروپا برای برگزاری نشست غیررسمی میان اعضای برجام با حضور ایران و آمریکا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری  این جلسه غیررسمی مناسب نمی داند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم  درباره مخالفت ایران با حضور در نشستی غیررسمی به همراه کشورهای اروپایی و آمریکا نیز اظهار کرد: «از پاسخ ایران در رد میانجی‌گری اروپا درباره مذاکرات پرونده هسته‌ای، ناامید شدیم».

علی‌رغم اذعان مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در 8مه 2018 به صورت یکجانبه از برجام خارج شد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه