اسفند ۱۴, ۱۳۹۹ ۱۷:۴۰ Asia/Dushanbe
  • گسترش مناسبات تجاری ایران و ازبکستان

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گلستان گفت: با توجه به وجود مشترکات فرهنگی زمینه های مناسبی برای گسترش مناسبات اقتصادی و دیپلماتیک بین ایران و ازبکستان فراهم است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان،حسین طلوعیان در سمینار و وبینار آشنایی با بازارهای ایران و ازبکستان که به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی با حضور جمعی از فعالان اقتصادی استان های منتخب کشور ازبکستان برگزار شد، اظهارکرد: زمینه های مناسبی برای گسترش مناسبات اقتصادی و دیپلماتیک بین دو کشور ازبکستان و ایران فراهم است.

طلوعیان گفت: در حال حاضر روابط تجاری و بازرگانی در کشور، محدود به برخی مواد و محصولات کشاورزی و شیمیایی است اما می توان با از میان برداشتن محدودیت ها مبادلات اقتصادی را بهبود بخشید.
وی افزود: تهاتر کالا، تقویت بازارچه های مرزی، تقویت تبادلات دو طرف با پول های ملی، تشکیل میزهای کشوری و کالایی و سایر موارد و اعمال تعرفه های توجیهی می تواند روزهای بهتری در فعالیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی فی مابین دو کشور را فراهم آورده و طرفین را در تحقق اهداف اقتصادی کشورهای متبوع خود یاری کند.

طلوعیان گفت: می توان از اشتراکات راهبردی با تمسک و کمک از سایر همبستگی ها و مزیت های منطقه ای در تحقق اهداف توسعه در کشور استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه