اسفند ۱۴, ۱۳۹۹ ۱۷:۴۹ Asia/Dushanbe
  • ادعاهای تکراری اتحادیه عرب درباره جزایر سه‌گانه ایرانی
    ادعاهای تکراری اتحادیه عرب درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

وزرای خارجه کشورهای عربی عضو شورای اتحادیه عرب در نشستی در قاهره ادعاهای خود درباره جزایر سه‌ گانه ایرانی را تکرار کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزرای خارجه کشورهای عربی عضو شورای اتحادیه عرب روز چهارشنبه در یکصد و پنجاه و پنجمین دور نشست این شورا در قاهره با تکرار ادعاهای خود درباره جزایر ایرانی «ابوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» در خلیج‌ فارس مدعی حاکمیت امارات بر این جزایر شدند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها، تکرار ادعای منسوخ در خصوص جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس را رد و تاکید کرده است، جزایر «ابوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» در خلیج‌ فارس، ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد.

اخیرا «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در پاسخ به ادعای «شیخ عبدالله بن زاید» وزیر امور خارجه امارات در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که حق حاکمیت ایران بر جزایر ایرانی «ابوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» در خلیج‌ فارس قطعی و تردیدناپذیر است و تکرار ادعاهای بی اساس، تاثیری بر حق حاکمیت ایران نداشته و نخواهد داشت و فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی است. 

ادعای امارات درباره این جزایر ایرانی در حالی مطرح می‌ شود که بر اساس اسناد سازمان ملل متحد جزایر سه گانه جزلاینفک خاک جمهوری اسلامی ایران است.

کلیدواژه