اسفند ۱۴, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۵ Asia/Dushanbe
  • درخواست آمریکا از آژانس برای تضمین حفظ تعهدات پادمانی ایران
    درخواست آمریکا از آژانس برای تضمین حفظ تعهدات پادمانی ایران

نمایندگی آمریکا در نهاد‌های بین‌المللی مستقر در وین تاکید کرد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه دهد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، نمایندگی آمریکا در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گزارش اخیرش درخصوص برنامه هسته‌ای ایران قدردانی کرد و بر ضرورت این گزارش‌ها در حفظ توان ارزیابی وضعیت پایبندی ایران به تعهدات پادمانی تأکید کرد.

نمایندگی آمریکا همچنین در این بیانیه با انتقاد از کاهش نظارت‌های آژانس بر برنامه هسته ای ایران ذیل برجام و پروتکل الحاقی مدعی شد: این گام‌ها غیرسازنده هستند و ایران باید آن‌ها را لغو کند.

جمهوری اسلامی ایران 23 فوریه و در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. البته دو روز قبل از اجرای این قانون، در پی سفری که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران داشت، موافقتنامه‌ای موقت بین ایران و آژانس صادر شد که بر مبنای آن مقرر شد ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را ضبط کند و نزد خود نگه دارد.

در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهوری پیشین آمریکا، 8 مه 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

دولت "جو بایدن" رئیس جمهوری جدید آمریکا که پیشتر وعده بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را مطرح کرده بود، با ورود به کاخ سفید این اقدام را مشروط به اجرای تعهدات ایران کرده است.

این درخواست در حالی مطرح شده که واشنگتن طرفی بوده که با نقض توافق هسته‌ای به صورت یکجانبه از آن خارج شده است. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید :

کلیدواژه